Multiple myeloma hastalarında hiperdiploidi ve hipodiploidi taraması için hedef kromozomların belirlenmesi
The determination of target chromosomes for scanning hypodiploidy and hyperdiploidy in multiple myeloma patients
  1. Tez No: 301037
  2. Yazar: ÖZGE BÜKÜLMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NÜKET YÜRÜR KUTLAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyoteknoloji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Multiple myelom (MM), kemik iliğinde malign plazma hücrelerinin birikimi ile karakterize hematolojik bir kanserdir. Tüm hematolojik kanserlerin yaklaşık %15'ini oluşturur. Hastalığın yaşam süresi ortalama altı yıldır. Hastaların sadece %10'u 10 yıl yaşayabilmektedir. Yeni tedavi yöntemleri ile yaşam süresini uzatmak ve yaşam kalitesini artırmak mümkün olsa da bu hastalık hala letal olarak tanımlanmaktadır.MM'da sayısal ve yapısal kromozomal anomaliler sık olarak görülmektedir. Bu nedenle hastalığın etiyopatolojisi açıklanırken genetik anomaliler değerlendirilmektedir. Diğer hematolojik malignitelerde olduğu gibi sitogenetik analiz sonucu, MM için de prognostik parametrelerden biri olarak kabul edilir. Ancak, in vitro ortamda myeloma hücrelerinin düşük üreme kapasitesi nedeni ile diğer hematolojik kanserlere oranla, MM'da metafaz elde etmek zordur.Sayısal ve tanımlı yapısal kromozomal anomalileri belirlemede fluorescence in situ hybridization (FISH), konvansiyonel sitogenetik yöntemlere göre çok daha hızlı ve hassas moleküler sitogenetik bir tekniktir. FISH interfaz nükleusunda da çalışabilme olanağını vermesi nedeniyle metafaz elde edilme oranının düşük olduğu durumlarda tercih edilen bir yöntemdir.Bu çalışmada, MM hastalarında en yüksek olasılıkla anöploidinin saptanmasına olanak tanıyacak en az sayıda kromozomun belirlenmesi amaçlanmıştır. FISH yöntemi ile yeni tanı alan 29 MM hastasında tüm kromozomların sayısal değerleri incelenmiştir. Kromozomların her biri için hiperdiploidik ve hipodiploidik kuruluşta bulunma sıklıkları saptanmıştır. En sıkanöploidi saptanan kromozomlar ikili, üçlü ve beşli olarak birlikte değerlendirilerek hipodiploidi ve hiperdiploidiyi yakalayabilme oranları çıkartılmıştır. Sonuç olarak hipodiploidi ve hiperdiploidi taraması için hedef kromozomlar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Multiple myeloma (MM), is a hematologic malignancy characterized by the accumulation of the malignant plasma cells in the bone marrow. It constitutes nearly 15% of all hematologic cancers. Average life expectancy of the disease is 6 years. Only 10% of patients can survive for 10 years. Although it is possible to prolong the lifetime and increase the quality of life with advanced therapy methods, this disease is still defined as fatal. Average life expectancy of the disease is 6 years. Numerical and structural chromosomes are very common in myeloma. For this reason, evaluation of genetic abnormalities which are important factors for ethiopathology has become one of the fundamental necessities. Cytogenetics one of the main prognostic parameters for MM as it is for other hematologic malignancies. However, compared to other hematologic cancers, it is difficult to obtain metaphase due to low reproductive capacity of MM cells in in vitro environment. Fluorescent in situ hybridization (FISH) is a more rapid and sensitive molecular cytogenetic technique in determining numerical and structural abnormalities, compared with other cytogenetic methods. FISH is one of the most important techniques used in cancer genetics with its advantage of enabling to study in interphase nuclei.In this study, determination of minimum number of chromosomes which provides the opportunity of assessing aneuploidy with maximum probability is aimed. Aneuploidy rates of all the chromosomes are analysed by FISH in newly diagnosed 29 MM patients. Hyperdiploidy and hypodiploidy frequencies of each single chromosomes are determined. In case that chromosomes with the highest rates of aneuploidy are assessed together as double, triple and quintette groups, their hyperdiploidy and hypodiploidy frequencies are also determined. Finally, target chromosomes have been designated for scanning of hipodiploidy and hyperdiploidy.