The power of finances. Examining financial performance, market trends, and implications for the survival of energy companies in Türkiye
Fı̇nansın gücü. Fı̇nansal performans, pı̇yasa eğı̇lı̇mlerı̇ ve Türkiye'deki enerji şirketlerinin sürdürülebilirliğine yönelik etkilerin ı̇ncelenmesı̇
- Tez No: 896142
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT ERKSAN ŞENALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Enerji piyasaları, ekonomilerin genel performansını yönlendirmede çok önemli bir rol oynamaktadır ve elektrik sektörü ulusal ekonomilere önemli bir katkı sağlamaktadır. Enerji sektörünün finansal durumunu anlamak, ekonomi üzerindeki etkisini ölçmek ve mevcut durumunu anlamak için zorunludur. Enerji şirketlerindeki başarısızlık sadece ekonomik kayıplara yol açmakla kalmaz, aynı zamanda ulusal ekonomileri ve toplumsal istikrarı da etkiler. Bu çalışma, sektörün istikrarını ve uzun vadeli sürdürülebilirliğini sağlamayı amaçlayan hedefli politika ve stratejileri kolaylaştırmak için sektörün finansal güçlü ve zayıf yönlerini kapsamlı bir şekilde analiz etmeyi amaçlamaktadır. Tartışma, enerji sektörünün kapsamlı bir incelemesi, finansal oranların analizi, firma hayatta kalmasını etkileyen faktörlerin araştırılması ve Türkiye'deki elektrik üreten şirketlere odaklanan kapsamlı bir ampirik OLS-Logit-Probit ekonometrik modeli ile ayrı bölümler halinde yapılandırılmıştır. Uzun vadeli borç, özkaynak karlılığı (ROE), net kar marjı, varlık kullanım oranları, likidite ve diğer ölçümler gibi finansal göstergelerin derinlemesine bir analizini yaparak, bulgular sadece Türkiye elektrik piyasası için değil, aynı zamanda paydaşlara, politika yapıcılara, yatırımcılara ve akademik söylemlere stratejileri optimize etmede ve çeşitli enerji piyasalarında dayanıklılığı artırmada yardımcı olarak küresel enerji piyasaları için değerli bilgiler ve çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The energy markets play a pivotal role in driving the overall performance of economies, with the power sector standing as a substantial contributor to national economies. Understanding the financial standing of the power sector is imperative to gauge its impact on the economy and comprehend its current status. Failure in energy companies not only results in economic losses but also affects national economies and societal stability. This study aims to comprehensively analyze the financial strengths and weaknesses of the sector to facilitate targeted policies and strategies aimed at ensuring its stability and long-term sustainability. The discussion is structured into discrete sections, with a thorough examination of the energy sector, an analysis of financial ratios, an exploration of the factors impacting firm survival, and a comprehensive empirical OLS-Logit-Probit econometric model focused on electricity-generating companies in Türkiye. By conducting an in-depth analysis of financial indicators such as long-term debt, return on equity (ROE), net profit margin, asset utilization ratios, liquidity, and other measurements, the findings hold significance not only for the Turkish electricity market but also offer valuable insights and implications for energy markets globally, aiding stakeholders, policymakers, investors, and academic discourse in optimizing strategies and enhancing resilience across diverse energy markets.