Jinekolojik kanserlerde cinselliğe yönelik tutum ölçeği geliştirme çalışması
A study on development of attitude scale towards sexuality in gynecological cancers
- Tez No: 896150
- Danışmanlar: PROF. DR. KERİME DERYA BEYDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırmanın amacı, Jinekolojik Kanserlerde Cinselliğe Yönelik Tutum Ölçeğini geliştirmek, geçerlik ve güvenirliğini test etmektir. Metodolojik tipteki araştırma, 1 Ekim 2023- 1 Mayıs 2024 tarihleri arasında, gelişigüzel örnekleme ile 239 jinekolojik kanserli kadın ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında,“Tanıtıcı Bilgi Formu”ve“Jinekolojik Kanserlerde Cinselliğe Yönelik Tutum Ölçeği Taslak Formu”kullanıldı. Ölçek geliştirme sürecinde literatür tarama, madde havuzunun oluşturulması, kapsam geçerliği çalışması, ölçek taslağının uygulanması ve geçerlik-güvenirlik analizleri olmak üzere beş aşama izlendi. Beşli likert tipi hazırlanan ve 26 maddeden oluşan“Jinekolojik Kanserlerde Cinselliğe Yönelik Tutum Ölçeği”kapsam geçerliliğini değerlendirmek amacıyla 18 uzman görüşüne sunuldu. Uzman görüşü sonrasında taslak ölçeğin Kapsam Geçerlik İndeksi 0,67 olarak belirlendi. Açıklayıcı faktör analizi sonucunda bazı maddeler yapı dışına çıkartıldı. Jinekolojik Kanserlerde Cinselliğe Yönelik Tutum Ölçeği, doğrulayıcı faktör analizi sonrasında 15 madde ve 2 alt boyuttan oluşan son halini aldı. Doğrulayıcı faktör analizinde ölçeğin uyum iyiliği değerleri χ²/sd: 2,437; GFI: 0,902; AGFI: 0,862; CFI: 0,976; RMSEA: 0,078; SRMR: 0,030 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to develop the Attitudes Towards Sexuality In Gynecological Cancer and test its validity and reliability. The methodological type of research was conducted between 1 October 2023 and 1 May 2024, with random sampling, with 239 menopausal or non-menopausal female individuals.“Introductory Information Form”and“Draft Form of the Attitude Scale Towards Sexuality in Gynecological Cancers”were used to collect data. Five stages were followed in the scale development process: literature review, creation of the item pool, content validity study, implementation of the scale draft and validity-reliability analysis. The“ Draft Form of the Attitude Scale Towards Sexuality in Gynecological Cancers”, prepared in a five-point Likert type and consisting of 26 items, was presented to 18 experts to evaluate its content validity. After expert opinion, the Content Validity Index of the draft scale was determined as 0.67. As a result of exploratory factor analysis, some items were excluded from the structure. The Menopause Myths Scale took its final form, consisting of 15 items and 2 subscales, after confirmatory factor analysis. In the confirmatory factor analysis, the goodness of fit values of the scale were χ²/sd: 2,437; GFI: 0.902; AGFI: 0.862; CFI: 0.976; RMSEA: 0.078; SRMR: determined as 0.030.