Cinsel taciz suçu (5237 sayılı Türk Ceza Kanunu M.105)
The crime of sexual harassment (5237 numbered Turkish Penal Code Article 105)
  1. Tez No: 896153
  2. Yazar: HATİCE UYGUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR BACAKSIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu'nun“Cinsel taciz”kenar başlıklı 105. maddesinde cinsel taciz, bir suç olarak düzenlenmiş ve yaptırıma bağlanmıştır. Kanuni düzenlemenin birinci fıkrasının ilk kısmında, suçun basit halinin; birinci fıkrasının ikinci kısmında, çocuğa karşı işlenmiş olması halinin; ikinci fıkrasında ise daha ağır cezayı gerektiren nitelikli hallerinin düzenlendiği görülmektedir. Çalışmada ise mağdurun vücut dokunulmazlığını ihlal etmeyen ancak cinsel yönden rahatsızlık veren, cinsel ve icrai hareketle gerçekleştirilen, her an herkesin mağduru olabildiği cinsel taciz suçuna ilişkin bilgilere yer verilmiştir. Bu doğrultuda çalışmanın ilk kısmı olan birinci bölümde; cinsel taciz suçunun tarihsel gelişimi ve genel olarak suça ilişkin kanuni düzenlemeye yer vermek suretiyle Yargıtay kararları ve öğretideki görüşlerden hareketle cinsel taciz suçunun unsurları ve özel görünüş biçimleri hakkında açıklamalarda bulunulmuştur. Çalışmanın son kısmı olan ikinci bölümde ise cinsel bir şiddet olan cinsel tacizi önlemeye yönelik alınabilecek tedbirlere, öğretiden ve yargı kararlarından aktarımlarla muhakemeye, yaptırıma, dava zamanaşımına ve koşullu salıverilmeye ilişkin bilgilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Article 105 of the Turkish Penal Code No. 5237, titled“Sexual harassment”, regulates sexual harassment as a crime and sanctions it. In the first part of the first paragraph of the legal regulation, it is seen that the simple form of the offence is regulated; in the second part of the first paragraph, the case of being committed against the child; in the second paragraph, it is seen that the qualified forms that require a heavier punishment are regulated. In the study, information on the crime of sexual harassment, which does not violate the victim's body immunity but causes sexual discomfort, is carried out by sexual and executive action, and anyone can be a victim at any time, is included. In this direction, in the first part of the study, the historical development of the crime of sexual harassment and the legal regulation of the crime in general, the elements and special appearance forms of the crime of sexual harassment were explained based on the decisions of the Court of Cassation and the opinions in the doctrine. In the second part, which is the last part of the study, information on the measures that can be taken to prevent sexual harassment, which is a sexual violence, judgement, sanction, statute of limitations and conditional release are given with references from the doctrine and judicial decisions.