5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda cinsel taciz suçu
Crime of sexual harassment in Turkish Criminal Code no. 5237
- Tez No: 672852
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İNANÇ İŞTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Cinsel özgürlük ve cinsel özgürlüğe karşı suçlar, geçmişten günümüze dek her zaman önemini koruyan, üzerine sayısız tartışmanın yapıldığı bir konu olmuştur. Sanıyoruz bu önemini her zaman da sürdürecektir. Cinsel özgürlüğe saldırı oluşturan cinsel taciz suçunun önemli bir yere sahip olmasının nedeni, günlük hayatta her an her yerde karşı karşıya kalınabilen bir suç olmasından ileri gelmektedir. Sıklıkla karşılaşılan bu suç bakımından, özellikle medeni ilişkilerde meşru olan ve olmayan davranışlar arasındaki çizgiyi net bir şekilde ortaya koymak son derece zordur. Bu nedenle cinsel taciz suçunun kapsam ve sınırları son derece gridir. Ayrıca diğer cinsel özgürlüğe karşı suçlarda olduğu gibi cinsel taciz suçu bakımından da, ispat konusunda suçun sübuta erip ermediğini her zaman net bir şekilde ortaya koymak mümkün olmamaktadır. Zira bu suç çoğu zaman sözle işlenmekte veya cinsel davranışlar vücuda temas etmeksizin gerçekleştirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Sexual freedom and crimes against sexual freedom have always been subject to numerous debates, which have remained as prominent issues throughout history. In our opinion, the importance of these topics shall all along continue. The reason why the crime of sexual harassment, which constitutes an attack on sexual freedom, occupies an important position, is unfortunately due to the fact that it is a crime that may be faced by everybody anytime and anywhere in our daily lives. It is compelling to expressly define the difference between legitimate and illegitimate acts in terms of this frequently encountered crime. Hence, the scope and limits of sexual harassment are extremely gray. In addition, as in other crimes against sexual freedom, in terms of sexual harassment crime, it is not always possible to clearly demonstrate the proof of the crime and whether it is committed or not, since most of the time this crime is committed verbally or sexual behaviors are carried out without touching the body.