Rus Ria ve İnterfaks haber ajanslarına göre 2. Karabağ Savaşı
According to Russian Ria and Interfax news agencies, the second Karabakh War
  1. Tez No: 896171
  2. Yazar: OĞUZ DOĞU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KURTULUŞ DEMİRKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma, 2. Karabağ Savaşı'nı Rusya'nın önde gelen haber ajansları RIA Novosti ve Interfaks'ın bakış açısından incelemeyi amaçlamaktadır. Karabağ sorunu, Sovyetler Birliği'nin dağılmasından bu yana Kafkasya bölgesinde devam eden en karmaşık ve çatışmalı meselelerden biridir. Karabağ'ın stratejik önemi, tarihsel arka planı ve bölgesel güç dengelerindeki rolü göz önünde bulundurularak, 2020 yılında yaşanan 2. Karabağ Savaşı'na dair RIA Novosti ve Interfaks haber ajanslarının yayınladığı haberler ve yorumlar detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Araştırmanın temel hedefi, bu iki haber ajansının savaş süresince yayımladığı haberlerin, bölgesel dinamikler ve uluslararası ilişkiler üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Bu bağlamda, çalışmanın metodolojisi nitel içerik analizi yöntemine dayanmaktadır ve haber metinleri üzerinden tematik bir inceleme yapılmıştır. Haber ajanslarının bilgi sunumu, olayları çerçeveleme biçimi, dil ve söylem analizi, tarafsızlık ve önyargı düzeyleri gibi unsurlar analiz edilmiştir. Çalışmanın başlangıcında, Karabağ'ın coğrafi ve tarihi önemi üzerine bir literatür taraması yapılmış, bölgenin tarih boyunca süregelen çatışmalara sahne olduğu ve bu çatışmaların modern dönemde nasıl evrildiği incelenmiştir. Ardından, 2020'de patlak veren 2. Karabağ Savaşı'nın kronolojisi detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Bu savaş, Ermenistan ve Azerbaycan arasında uzun süredir devam eden gerilimlerin doruk noktası olmuştur ve sadece bölgesel değil, aynı zamanda uluslararası medyanın da yoğun ilgisini çekmiştir. RIA Novosti ve Interfaks'ın savaş süresince yayımladığı haberlerin analizi, bu ajansların olayları nasıl sunduğunu, hangi temalar üzerinde durduklarını ve hangi söylemleri benimsediklerini ortaya koymuştur. Analizler, bu haber ajanslarının ulusal çıkarlar doğrultusunda nasıl pozisyon aldıklarını ve bu durumun uluslararası kamuoyu üzerindeki etkilerini göstermektedir. Özellikle Rusya'nın bölgedeki stratejik çıkarları ve bu çıkarların medya yayınlarına nasıl yansıdığı incelenmiştir. Sonuç olarak, bu tez, medya ve çatışma ilişkisini anlamak için önemli bir kaynak olmayı hedeflemektedir. Bulgular, medya kuruluşlarının çatışma dönemlerinde nasıl bir rol oynadığını ve bu rolün bölgesel ve uluslararası dinamikler üzerindeki etkilerini göstermektedir. Ayrıca, medya aracılığıyla oluşturulan algıların çatışmaların algılanma biçimine olan etkisi de değerlendirilmektedir. 2. Karabağ Savaşı'nın medya tarafından nasıl çerçevelendiğini ve bu çerçevelemenin çatışmanın gidişatına ve çözümüne nasıl etki edebileceğini tartışarak, uluslararası ilişkiler ve medya çalışmalarına katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the 2nd Karabakh War from the perspective of Russia's leading news agencies RIA Novosti and İnterfaks. The Karabakh conflict is one of the most complex and conflicting issues in the Caucasus region since the collapse of the Soviet Union. Considering the strategic importance of Karabakh, its historical background and its role in the regional balance of power, in this study, the news and comments published by RIA Novosti and İnterfaks news agencies about the 2nd Karabakh War in 2020 were analyzed in detail. The main goal of the research is to reveal the effects of the news published by these two news agencies during the war on regional dynamics and international relations. In this context, the methodology of the study is based on the qualitative content analysis method, and a thematic analysis was conducted on news texts. Elements such as news agencies' information presentation, framing of events, language and discourse analysis, impartiality and bias levels were analyzed. At the beginning of the study, a literature review was conducted on the geographical and historical importance of Karabakh, and it was examined that the region has been the scene of ongoing conflicts throughout history and how these conflicts evolved in the modern period. Then, the chronology of the 2nd Karabakh War, which broke out in 2020, was discussed in detail. This war was the culmination of long-standing tensions between Armenia and Azerbaijan and attracted intense attention from not only regional but also international media. Analysis of the news published by RIA Novosti and İnterfaks during the war revealed how these agencies presented the events, what themes they emphasized and what discourses they adopted. The analysis shows how these news agencies take positions in line with national interests and the effects of this situation on international public opinion. In particular, Russia's strategic interests in the region and how these interests are reflected in media publications were examined. As a result, this thesis aims to be an important resource for understanding the relationship between media and conflict. The findings show what role media organizations play in conflict periods and the impact of this role on regional and international dynamics. Additionally, the impact of perceptions created through the media on the way conflicts are perceived is also evaluated. It aims to contribute to international relations and media studies by discussing how the 2nd Karabakh War was framed by the media and how this framing could affect the course and solution of the conflict.