Futbolda dar alan oyunlarının bazı teknik parametrelerile sensiball karar verme test skorlarının ilişkisininincelenmesi
The relationship between some technical parameters ofnarrow field games in football and sensiball decision makingtest scores
- Tez No: 837991
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ONUR CERRAH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı 5vs5 dar alan oyunu sırasında ortaya çıkan bazı notasyonel performans parametreleri ve Loughbrought pas testi ile sanal gerçeklik ortamında yapılan çoklu nesne izleme, seçici dikkat, el-ayak reaksiyon skorları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmaya Odunpazarıspor U16 takımında oynayan 15 futbolcu katılmıştır. 45x60 metrelik bir alanda 5v5 iki takım halinde serbest olarak oyun oynatılmıştır. Bu dar alan oyunları iki farklı açıdan kamera ile kayıt altına alınarak; pas, dribling, çevre kontrolü becerileri notasyonel olarak analiz edilmiştir. Ayrıca oyuncular iki defa Loughbrought pas testi ve üç defa SensiballVR testine alınmıştır. Araştırma bulgularına göre sahada gerçekleştirilen bazı performans parametreleri ve Loughbrought pas testi ile VR ortamında yapılan bilişsel parametreler arasında korelasyon ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak, futbolun gelişen teknoloji ile birleşerek daha etkili ve verimli bir şekilde öğrenilmesi ve geliştirilmesi için sanal gerçekliğin değeri artmaktadır. Özellikle normal saha ortamında tasarlanması mümkün olmayan senaryo ortamlarını, oyuncuların sık tekrarla birçok bilişsel ve teknik parametrelerini ölçülebilir ve antrene edilebilir hale getirmektedir. Bu çalışmanın sonuçları, gelecekte futbol eğitimi ve performans geliştirme alanlarında sanal gerçekliğin saha dışı antrenman rutinine eklenmesi ve daha geniş bir şekilde kullanılmasının faydalı olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between performance parameters observed during 5v5 small-sided games and Loughborough Passing Test scores, along with multi-object tracking, selective attention, and hand-foot reaction scores conducted in a virtual reality environment. Fifteen football players from the Odunpazarıspor U16 team participated in the research. The small-sided games were played freely in teams of 5v5 on a field measuring 45x60 meters. These small-sided games were recorded from two different angles using cameras, and skills such as passing, dribbling, and spatial awareness were analyzed notationally. Additionally, players underwent the Loughborough Passing Test twice and the SensiballVR test three times. According to the research findings, a correlation was found between certain on-field performance parameters, Loughborough Passing Test scores, and cognitive parameters measured in the VR environment. In conclusion, the value of virtual reality is increasing in football by merging with advancing technology, offering a more effective and efficient way of learning and development. Particularly, it enables the creation of scenario environments that might not be possible in a normal field setting, allowing the measurement and training of various cognitive and technical parameters through repetitive practice. The results of this study indicate that integrating virtual reality into off-field training routines and expanding its usage could be beneficial for future football education and performance enhancement.