İklim değişikliğinin fındık tarımına etkilerinin yenilenebilir enerji kaynakları açısından incelenmesi
Investigation of the effects of climate change on hazelnut farming by renewable energy sources
- Tez No: 939958
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN TONKAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
İklim, tarih boyunca sürekli bir değişkenlik içerisinde bulunmuştur. Ancak, son zamanlarda ekonomik gelişmeye bağlı olarak artan insan faaliyetleri, günümüzün önemli araştırma konularından biri olan iklim değişikliğini gündeme getirmiştir. Küresel iklim değişikliği, sosyal, ekonomik, kültürel ve siyasi alanlarda önemli etkiler yaratmıştır. Bu durum, farklı uzmanlık alanları tarafından çeşitli yönleriyle değerlendirilme ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. İklim değişikliği, tarımsal faaliyetleri de önemli ölçüde etkilemiştir. Özellikle fındık tarımı, iklim değişikliğinin etkilerine maruz kalmıştır. Fındık, dünya genelinde bademden sonra en çok üretilen sert kabuklu meyve olarak bilinmektedir. Türkiye, dünya fındık üretiminin %75'ini gerçekleştirerek, ihracat ihtiyacının %70-75'ini karşılamaktadır. Bu araştırma, küresel iklim değişikliğinin fındık tarımına olan etkilerini ele alarak, bu etkilerle başa çıkabilmek adına çözüm odaklı yaklaşımları incelemeyi amaçlamaktadır. İklim değişikliğinin en önemli sonuçlarından biri yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelme eğilimini vurgulamaktadır. Yenilenebilir enerji kaynakları, enerji coğrafyasında son dönemde önemli gelişmeler kaydetmiştir. Bu çalışmada, iklim değişikliğinin fındık tarımına olan etkilerinin nasıl çözümlenebileceği sorusuna odaklanılarak, bilgiler derlenmiş ve çözüm önerileri sunulmuştur. İklim değişikliği fındık tarımına etkileri, fındık verimiyle doğrudan ilişkilidir. Fındık verimini arttırmak için yenilenebilir enerji kaynaklarından güneş enerjisi ile sulama ve kurutma işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
The Earth's climate has undergone variations throughout its history. In recent times, the influence of human activities linked to economic development has brought attention to the dynamic nature of climate change, emerging as a prominent research focus. Global climate change has exerted substantial impacts on social, economic, cultural, and political domains, prompting the need for comprehensive evaluation across diverse areas of expertise. Agricultural practices have particularly felt the consequences of global climate change, with hazelnut cultivation being significantly affected. Hazelnuts, the second most commonly cultivated hard-shelled fruit globally, hold a crucial position in agriculture. Turkey, a leading hazelnut producer, contributes to 75% of the world's production and dominates 70-75% of global hazelnut exports. This study delves into the repercussions of global climate change on hazelnut agriculture, aiming to explore solution-oriented approaches to address these effects. A noteworthy global consequence of climate change is the growing inclination towards renewable energy sources. Through the compilation method, this research examined the impacts of climate change on hazelnut agriculture and sought answers to how these effects could be mitigated through the utilization of renewable energy sources. The gathered data led to the formulation of recommendations for potential solutions.