Ameliyat İlişkili Basınç Yaralanması Risk Değerlendirme Ölçeği'nin geliştirilmesi
Development of A Surgery-Related Pressure Injury Risk Assessment Scale
- Tez No: 896205
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRİYE İLKAY GÜNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma Ameliyat İlişkili Basınç Yaralanması Risk Değerlendirme Ölçeği'nin geliştirilmesi amacıyla metodolojik olarak yapıldı. Çalışmada 30.10.2023-10.05.2024 tarihleri arasında ameliyat olan 200 hastadan veri toplandı. Veri toplamada“Hasta Tanıtıcı Özellikler Formu”,“Ameliyat Sonrası Hasta Değerlendirme Formu”,“Ameliyat İlişkili Basınç Yaralanması Risk Değerlendirme Ölçeği”,“Cerrahi Pozisyona Bağlı Yaralanmalar İçin Risk Değerlendirme Ölçeği (ELPO)”ve“Perioperatif Basınç Yaralanması Risk Değerlendirme Ölçeği (Munro Ölçeği)”kullanıldı. Tanımlayıcı istatistiklerde sayı, yüzde ve ortalama±standart sapma hesaplandı. Ölçeğin geçerlik ve güvenirlik değerlendirmesinde kapsam geçerliği, ölçüt bağımlı geçerlik ve gözlemciler arası uyumun belirlenmesinde sınıf içi korelasyon katsayısı kullanıldı. Ölçeğin kesim noktası, duyarlılık ve seçicilik değerleri hesaplandı. Hastaların %20.5'inde basınç yaralanması gelişti. Basınç yaralanmasının %92.7'si Evre 1 olarak görüldü. Ölçek toplam puanları geliştirilen ölçek için 24.63±4.64; Munro Ölçeği için 23.71±4.25; ELPO için 17.26±2.99 olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted methodologically with the purpose of developing a Surgery-Related Pressure Injury Risk Assessment Scale. In the study, data was collected from 200 patients who underwent surgery between 30.10.2023 and 10.05.2024.“Patient Identification Form”,“Postoperative Patient Assessment Form”,“Surgery-Related Pressure Injury Risk Assessment Scale”,“Risk Assessment Scale for Injuries Related to Surgical Position (ELPO)”and“Perioperative Pressure Injury Risk Assessment Scale (Munro Scale)”were used in data collection. Number, percentage and mean±standard deviation were calculated in descriptive statistics. Intraclass correlation coefficient was used to evaluate the validity and reliability of the scale to determine content validity, criterion-related validity and interobserver agreement. The scale's cut-off point, sensitivity and selectivity values were calculated. Pressure injuries occurred in 20.5% of the patients. 92.7% of the pressure injuries were classified as Stage 1. The total score of the developed scale was 24.63±4.64; 23.71±4.25 for Munro Scale; For ELPO, it was calculated as 17.26±2.99.