The Caspian oils and alternative pipelines
Hazar petrolleri ve alternatif boru hatları
- Tez No: 89622
- Danışmanlar: PROF. DR. VİLDAN SERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
ABSTRACT Caspian Oils are all drawn by dreams of a huge mine of liquid gold. From 50 billion to 200 billion barrels - the top guess would equal some 10% of the earth's potential oil reserves - are thought to lie under and around the sea. Even at today's depressed prices for crude oil that could add up to $4 trillion. But it is in a rough part of the world, studded with rugged mountains, Chechen guerillas, border disputes crowded sea - lanes and unstable and corrupt governments. Bringing the oil to the surface might turn out to be the easy part. Delivering it to the world will carry a huge price tag and enormous risks. It will also require changes in power relationships that stretch back for centuries. Turkey can be the center of energy of the world in the next century. The peoples of Middle East and Central Asia who wants to live in peace needs Turkey. Together with Baku - Ceyhan pipeline Turkey, who energy wallet exceeds 30 billion USD, should play an active role to construct the security both inside and around her region. Inthe bacground of which the wetern countries want to invest in Middle Asia; there are causes like Russia wants to keep her stability, to carry the modern norms to these regions, to prevent to settle down the radical Islamic movements in these regions, to benefits from underground and on ground sources, and to prevent the economic and politic integrations between Turkey and the countries in the region. If Turkey does not give the necessary importance to the region, she should know that she couldn't go into relation with these countries again. Turkey and Turkish Republics show a direct relation between independence and energy resources
Özet (Çeviri)
II ÖZET 50 milyardan 200 milyara kadar çıkabilen Hazar denizi ve çevresindeki petrol, toplam dünya rezervlerinin yüzde 10' unu oluşturmaktadır. Bugün düşük petrol fiyatlarıyla bile 4 trilyon Amerikan Dolarını bulmaktadır. Fakat bölge, Çeçen gerillaları, sınır çatışmaları ve istikrarsız hükümetleriyle dünyanın en karışık bölgelerinden ve engebeli arazilerindendir. Hazar petrollerini su yüzeyine çıkarmak en kolay kısmını oluşturmaktadır. Onu dünya piyasalarına ulaştırmak, yüksek vergi ve taşıma zorluklarıyla beraber daha risklidir. O da gelecek yüzyıl için ilişkilerin daha da gerilmesini beraberinde getirecektir. Türkiye gelecek yüzyılda dünyanın enerji merkezi haline gelebilir. Barış içinde yaşamak isteyen Ortadoğu ve Orta Asya halklarının Türkiye'ye ihtiyacı vardır. Baku - Ceyhan'la beraber enerji portföyü 30 milyar dolan aşan Türkiye hem içeride hem de kendi bölgesindeki güvenliğin tesis edilmesinde aktif rol oynamalıdır. Batılı ülkelerin Orta Asya'da yatırım yapma ve yönelmelerinin arkasında yatan sebepler içinde; Rusya'nın istikrarım korumak, çağdaş batı normlarının bu ülkelere taşımasını sağlamak, Radikal İslamcı akımların buralarda yerleşmelerini önlemek, yeraltı ve yerüstü kaynaklarından yararlanmak ve Türkiye ile bu ülkeler arasında gerçekleşebilecek siyasi ve iktisadi entegrasyonları önlemek vardır. Eğer Türkiye bölgeye gerekli önemi vermezse tekrar bu ülkelerle ilişkiye girmesinin mümkün olamayacağını bilmesi gerekir. Türkiye ve Türk Cumhuriyetleri bağımsızlık ve enerji kaynaklan arasında doğrusal bir ilişki göstermektedirler. Amerika ve Avrupa ülkeleri Türk Cumhuriyetlerinin enerji kaynaklarını uluslararası pazara iletirken Rusya ve diğer çevre ülkelerinin boru hataları üzerindeki inisiyatifini minimuma indirmeye çalışmaktadır. Amerika, Avrupa, Rusya ve İran, Türkiye ve Türk Cumhuriyetleri arasındaki enerji ilişkisini her zaman kontrol altında tutabilecekleri bir ikinci bölgesel güce bağımlı hale getirmek istemektedirler.