Dördüncü sınıf öğrencilerinin beslenme bilgi ve tutumlarının dikkat düzeylerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of fourth grade students' nutritional knowledge and attitudes on the attention levels
- Tez No: 896221
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, dördüncü sınıf öğrencilerinin beslenme alışkanlıkları ile dikkat düzeyleri arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Yöntem: Bu çalışma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeline göre gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Katılımcı 450 dördüncü sınıf öğrencisiyle gerçekleştirilen bu çalışmada öğrencilerin %96'sının yüksek veya ideal sağlıklı beslenme tutumuna sahip olması dördüncü sınıf öğrencilerinin sağlıklı beslenmeye yönelik olumlu bir tutuma sahip olduklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this research is to investigate the relationship between fourth grade students' eating habits and attention levels. Method: This study was carried out according to the relational screening model, one of the quantitative research methods. Findings: In this study conducted with 450 participating fourth grade students, the fact that 96% of the students had a high or ideal healthy nutrition attitude shows that fourth grade students have a positive attitude towards healthy nutrition.