Pediatri hemşirelerinin etkili iletişim becerilerinin çocuğun hastaneye uyumuna ve ebeveyn kaygısı üzerine etkisi
The effect of effective communication skills of pediatric nurses on the child's adaptation to the hospital and parental anxiety
  1. Tez No: 896220
  2. Yazar: ELİF FEYZA YAĞBASAN BAŞARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Pediatri hemşirelerinin etkili iletişim becerilerinin, çocuğun hastaneye uyumuna ve ebeveyn kaygısı üzerine etkisini incelemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak yapıldı. Yöntem: Araştırma Temmuz-Ağustos 2024 tarihinde İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nin A Blok Çocuk Hastanesi'nde çalışan 115 pediatri hemşireleri ile 1-3 yaş arası çocuğu olan 115 ebeveyn ile yapıldı. Veri toplamada Bilgi Formu, Etkili İletişim Becerileri Ölçeği (EİBÖ), Durumluk Kaygı Ölçeği (DKÖ) ve Çocukların Hastane Uyumunu Değerlendirme Ölçeği (ÇOCUK-HUDÖ) kullanıldı. Veriler yüz-yüze görüşme yöntemi ile toplandı. Bulgular: Pediatri hemşirelerinin çoğunlukla kadın, evli ve lisans mezunu olduğu, mesleğini isteyerek seçtiği ve çocuklarla iletişim kurmada zorlanmadığı, ebeveynlerin ise çoğunlukla kadın, lise mezunu, çocuklarının erkek olduğu ve daha önce hastanede yatmadığı belirlendi. Pediatri hemşirelerinin, EİBÖ toplam ölçek puan ortalamasının 132,37±12,38 puan olduğu, alt boyutlardan Egoyu Geliştirici Dil'den 23,34±3,36 puan, Etkin Dinleme'den 33,10±4,44 puan, Kendini Tanıma-Kendini Açma'dan 18,56±3,10 puan ve Empati'den ise 26,49±3,30 puan aldıkları bulundu. Ebeveynlerin DKÖ'den 44,84±9,68 puan aldıkları yine ebeveynlerin değerlendirmesine göre ÇOCUK-HUDÖ'dan alınan puan ortalamasının 58,09±17,81 puan olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: A descriptive and correlational study was conducted to examine the effect of effective communication skills of pediatric nurses on the child's adaptation to the hospital and parental anxiety. Method: The study was conducted in July-August 2024 with 115 pediatric nurses working in the A Block Children's Hospital of Istanbul Başakşehir Çam and Sakura City Hospital and 115 parents of children aged 1-3. Data collection included the Information Form, Effective Communication Skills Scale (ECSS), State Anxiety Scale (SAS) and Children's Hospital Adaptation Assessment Scale (CHILD-HAAS). Data were collected via face-to-face interviews. Results: It was determined that pediatric nurses were mostly female, married, and had a bachelor's degree, had chosen their profession willingly and had no difficulty communicating with children, while parents were mostly female, high school graduates, had male children, and had not been hospitalized before. It was found that the total scale mean score of pediatric nurses was 132.37±12.38 points on the ECSS, 23.34±3.36 points on the Ego-Enhancing Language, 33.10±4.44 points on Active Listening, 18.56±3.10 points on Self-Knowledge-Self-Disclosure and 26.49±3.30 points on Empathy from the sub-dimensions. It was seen that the parents scored 44.84±9.68 on the SAS and the mean score on the CHILD-HAAS was 58.09±17.81 points according to the parents' evaluation.