İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin ortoreksiya nervoza belirtilerinin ve yeme tutumlarının saptanması
Determination of orthorexia nervosa symptoms and eating attitudes in Inonu University Faculty of medicine students
- Tez No: 512264
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Psikoloji, Nutrition and Dietetics, Public Health, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin ortoreksiya nervoza belirtilerini ve yeme tutumlarını incelemektir. Materyal ve Metot: Kesitsel tipteki bu çalışma 2017 yılında İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde öğrenim gören 298 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak; Genel Bilgi Formu, ORTO-15 ölçeği, YTT-40 kullanılmıştır. Verilerin analizinde 'SPSS 22.0 for Windows' programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine orthorexia nervosa symptoms and eating attitudes of students in Inonu University Faculty of Medicine. Material and Method: This cross-sectional study was conducted on 298 students who educated Inonu University Faculty of Medicine in 2017. Data collection tools were General Information Form, ORTO-15, EAT-40.