Sezai Karakoç'un eserlerindeki tasavvûfî unsurların tespiti ve değerlendirilmesi
Identification and evaluation of sufi elements in Sezai Karakoç's works
  1. Tez No: 896226
  2. Yazar: HANDE GÜLMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULRAHMAN ACER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Hazırladığımız çalışma giriş ve sonuç bölümü hariç iki bölümden müteşekkildir. Tezin giriş̧ kısmında çalışmanın önemi, amacı, yöntem ve kaynaklarını îzah edildikten sonra Karakoç'un eserlerine dâir yapılan ilâhîyat alanındaki çalışmalar kapsamında genel bir değerlendirme başvuruldu. Daha sonra kısaca Sezai Karakoç'un hayatı ve eserlerinden bahsedildi. Birinci bölümde Karakoç'un eserlerinde zikredilen tasavvufî unsurlar kavramlar, şahıslar ve müessesler özelinde kategorize edilerek ele alındı. İkinci bölümde ise Karakoç'un tüm düşünce sisteminin merkezinde yer alan“Diriliş Ülküsü”incelendi. Karakoç'un diriliş ülküsü ekseninde tasavvufî irtibatlar üzerinde duruldu. Bu kapsamda. Karakoç'un diriliş düşüncesinin baş kahramanı olan“diriliş eri”karakterine husûsen temas edildi. Diriliş erinin özellikleri tespit edildi ve bu özellikler tasavvuf disiplinin insana sunduğu sûfî modelin özellikleriyle karşılaştırıldı. Sezai Karakoç'un eserlerindeki tasavvufî unsurların incelenmesi neticesinde ise onun geniş bir tasavvuf bilgi birikimine sahip olduğu ve bu tasavvuf bilgisinden etkilenip bunu yeni bir düşünce dahi ortaya koyarken kullandığı tespit edildi. Bu bağlamda Karakoç'la alakalı daha önce yapılan çalışmalarda göz ardı edilip veya sathi geçişlerle yetinilen tasavvuf alanının onun hayatında nasıl ve ne derece de kıymetli bir yere sahip olduğu ortaya konuldu.
Özet (Çeviri)
The study we have prepared consists of two parts, excluding the introduction and conclusion. After explaining the importance, purpose, method, and sources of the study in the introduction part of the thesis, a general evaluation was made regarding Karakoç's works within the scope of studies in the field of theology. Then Sezai Karakoç's life and works were briefly mentioned. In the first chapter, the Sûfî elements that Karakoç discussed in his works were discussed by categorizing them in terms of concepts, individuals, and institutions. In the second part, the“The Ideal of Resurrection/Diriliş Ülküsü”, which is at the center of Karakoç's entire thought system, was discussed. Sûfî connections were focused on the axis of Karakoç's diriliş ideal. In this context. The character of the“Resurrection man/Diriliş Eri”, the main hero of Karakoç's Resurrection/Diriliş idea, was specifically discussed. The characteristics of the Resurrection Man were determined and these characteristics were compared with the characteristics of the Sûfî model offered to man by the discipline of Sûfîsm. As a result of the examination of the Sûfî elements in Sezai Karakoç's works, it was determined that he had a wide knowledge of Sûfîsm and that he was influenced by this knowledge of Sûfîsm and used it even when putting forward a new idea. In this context, it was revealed how and to what extent the field of Sûfîsm, which was ignored in previous studies on Karakoç or was content with superficial transitions, had a valuable place in his life.