Otizmli çocukların kardeş ilişkilerinin anne baba görüşlerine göre belirlenmesi (Aydın/Söke ilçesi örneği)
Determination of the parents' perspectives on sibling relationships of children with autism (sample of Aydın/Söke)
- Tez No: 896240
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FÜSUN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmanın amacı otizmli çocukların kardeş ilişkilerinin anne-baba görüşlerine göre belirlenmesidir. Araştırmaya 11 anne ve 11 baba olmak üzere toplam 22 katılımcı dahil edilmiştir. Fenomenoloji deseninin kullanıldığı araştırmada veri toplama yöntemi olarak yarı yapılandırılmış görüşmeler kullanılmıştır. Ebeveynlerin yöneltilen sorulara verdikleri yanıtlar betimsel analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda otizm spektrum bozukluğuna sahip ve tipik gelişim gösteren kardeşler arasındaki etkileşimlerin hem pozitif hem de negatif yönleriyle çeşitlilik gösterdiği; etkileşimlerin şekli ve sıklığının ailenin genel dinamikleri ve bireysel ihtiyaçlarına göre değiştiği, tipik gelişim gösteren kardeşlerin otizmli kardeşlerine genellikle önemli destek ve yardım sağladığı bulguları ortaya çıkmıştır. Anne babaların, çocuklarının ihtiyaçlarına duyarlılık göstererek duygusal ve davranışsal tepkiler vermesinin, aile içindeki bu dinamiklerin yönetiminde önemli bir rol oynadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the sibling relationships of children with autism according to the views of their parents. A total of 22 participants, 11 mothers and 11 fathers, were included in the study. In the study in which phenomenology design was used, semi-structured interviews were used as data collection method. The responses given by the parents to the questions posed were analyzed using the descriptive content analysis method. As a result of the study, it was found that the interactions between siblings with autism spectrum disorder and typically developing siblings varied both positively and negatively aspects: the form and frequency of interactions changed according to the general dynamics and individual needs of the family. Typically developing siblings were generally found to provide significant support and help to their siblings with autism. It was observed that parents' sensitivity to their children's needs and their emotional and behavioral responses played an important role in managing these dynamics within the family.