Rekürren aftöz stomatit ve behçet hastalığı ayırıcı tanısında ana femoral ven duvar kalınlık ölçümünün değerlendirilmesi
Evaluation of common femoral vein wall thickness measurement in the differential diagnosis of recurrent aphthous stomatitis and behçet's disease
- Tez No: 896253
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ALİBAZ ÖNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Giriş ve Amaç: Rekürren aftöz stomatit (RAS), tekrarlayan ağrılı ülserlerle karakterize bir oral mukoza hastalığıdır. Behçet hastalığı (BH); oral aft, genital ülser ve inflamatuar göz hastalığı ile karakterize ancak nörolojik, gastrointestinal ve vasküler tutulum da yapabilen bir multi-sistemik hastalıktır. Tekrarlayan oral aftlar Behçet hastalarının hemen hemen tamamında görülür ve çoğunlukla başlangıç bulgusudur. Yakın zamanda Alibaz-Oner ve ark. yaptıkları çalışmalarda ana femoral ven duvar kalınlık (AFVDK) artışının Behçet hastalığında tanısal açıdan yüksek duyarlılık ve özgünlüğü olduğunu göstermiş ve pek çok hastalıkla ayırıcı tanıda faydalı olduğunu bildirmişlerdir. Çalışmamızda AFVDK ölçümünün RAS ve BH ayırıcı tanısında faydası olup olmadığının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Metod: Çalışmamıza Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji ve İç Hastalıkları polikliniklerine tekrarlayan oral aft şikayeti ile başvuran ve RAS tanısı alan 62 hasta, yaş ve cinsiyet eşleştirilmiş BH'ları ve sağlıklı kontrol grubu alınmıştır. Hastaların demografik bilgileri, alışkanlıkları, özgeçmiş ve soygeçmişleri, aft karakter özellikleri ve AFVDK ölçümleri kaydedilmiştir. Bulgular: 62 RAS tanılı hasta, 70 BH tanılı hasta ve 42 sağlıklı kontrol bu çalışmaya dahil edilmiştir. Üç grup arasında yaş ve cinsiyet benzer dağılım göstermektedir. (p>0.05) BH grubunda AFVDK-sağ, sol ölçümü ve AFVDK-ortalama değeri, sağlıklı kontrol grubu ve RAS grubundan anlamlı (p < 0,05) olarak daha yüksek saptanmıştır. Buna karşın sağlıklı kontrol grubu ve RAS grubu arasında AFVDK-sağ, sol ölçümü ve AFVDK-ortalama değeri anlamlı (p > 0.05) olarak farklılık göstermemiştir. BH grubu ve RAS grubu ayrımında AFVDK-sağ [Eğri altı alan 0.989 (0.977-1.000)], AFVDK-sol [Eğri altı alan 0.993 (0.984-1.000)] AFVDK- ortalama değerinin anlamlı [Eğri altı alan 0.9994 (0.986-1.000)] olduğu gözlenmiştir. Çalışmamız BH ve RAS ayrımında AFVDK sağ, sol ölçümlerinin ve ortalama değerinin yüksek duyarlılık ve özgüllüğe (>%85) sahip olduğunu göstermiştir. Aynı zamanda pozitif kestirim oranları ve negatif kestirim oranları da (>%85) oldukça yüksek saptanmıştır. Sonuç: RAS yaşam boyu görülme sıklığı %25 (% 5-66) olan sık bir hastalıktır. BH'de da oral aft çoğunlukla hastalığın ilk klinik bulgusu olarak karşımıza çıkmaktadır. BH tanısına yönelik spesifik bir laboratuvar testi, histopatolojik veya genetik bulgu yoktur. Çalışmamız BH'de AFVDK ölçümünün RAS ve sağlıklı kontrol grubuna göre daha yüksek olduğunu ve ≥0,5mm eşik değerinde >%80'in üzerinde duyarlılığa ve özgüllüğe sahip olduğunu göstermiştir. Buna karşın RAS ve sağlıklı kontrol grupları arasında AFVDK ölçümünde belirgin farklılık saptanmamıştır. Sonuç olarak mevcut araştırmamız AFVDK ölçümünün BH ve RAS ayırıcı tanısı yapılırken, kolay uygulanabilir ve düşük maliyetli bir tanı yöntemi olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objectives: Recurrent aphthous stomatitis (RAS) is a condition of the oral mucosa characterized by recurrent, painful ulcers. Behçet's disease (BD) is a systemic disease marked by oral aphthae, genital ulcers, and inflammatory eye involvement, with potential involvement of neurological, gastrointestinal, and vascular systems. Recurrent oral aphthae are present in almost all BD patients and frequently an initial presenting sign in BD. Recent studies by Alibaz-Oner et al. has demonstrated that increased common femoral vein wall thickness (CFVWT) has high diagnostic sensitivity and specificity for BD and is valuable for distinguishing it from other diseases. The objective of our study was to assess the utility of CFVWT measurement in differentiating between RAS and BD. Materials and Methods: A total of 62 patients presenting with recurrent oral aphthae and diagnosed with recurrent aphthous stomatitis (RAS) at the Marmara University Medical Faculty Dermatology and Internal Medicine outpatient clinics were included in this study. These patients were matched for age and gender with individuals diagnosed with Behçet's disease (BD) and healthy control subjects. Demographic information, habits, personal and family history, aphthae character features and CFVWT measurements of the patients were recorded. Results: In this study, 62 patients diagnosed with recurrent aphthous stomatitis (RAS), 70 patients diagnosed with Behçet's disease (BD), and 42 healthy controls were included. The three groups were in similar distributions in terms of age and gender (p > 0.05). In the BD group, the measurements of CFVWT -right, CFVWT -left, and the mean CFVWT value were significantly higher (p < 0.05) compared to both the healthy control group and the RAS group. However, there were no significant differences (p > 0.05) between the healthy control group and the RAS group for CFVWT -right, CFVWT -left, and the mean CFVWT value. The area under the curve (AUC) for CFVWT -right was 0.989 (0.977-1.000), for CFVWT -left was 0.993 (0.984-1.000), and for the mean CFVWT value was 0.9994 (0.986-1.000), indicating significant discriminatory power between BD and RAS. Our study demonstrated that the CFVWT -right, CFVWT -left measurements, and the mean CFVWT value have high sensitivity and specificity (>%85) in distinguishing BD from RAS, with correspondingly high positive and negative predictive values (>%85). Conclusion: Recurrent aphthous stomatitis (RAS) is a common condition with a lifetime prevalence of 25% (range 5-66%). In Behçet's disease (BD), oral aphthae frequently present as an initial clinical manifestation. Currently, there are no specific laboratory tests, histopathological, or genetic markers for diagnosing BD. Our study demonstrated that CFVWTs in BD patients are higher compared to those in RAS and healthy control groups, with a sensitivity and specificity greater than 80% at a threshold of ≥0.5 mm. In contrast, no significant differences in CFVWT measurements were observed between the RAS and healthy control groups. Therefore, our research suggests that CFVWT measurement can be a practical and cost-effective diagnostic method for distinguishing BD from RAS.