Kişisel verilerin korunması kapsamında gizlilik sözleşmeleri
Confidentiality agreements within the scope of personal data protection
  1. Tez No: 896304
  2. Yazar: İNCİ ADA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM AKİPEK ÖCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
ADA, İnci. Kişisel Verilerin Korunması Kapsamında Gizlilik Sözleşmeleri, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2024. Kişisel verilerin korunması, bireylerin temel hak ve özgürlüklerini güvence altına almak adına önemlidir. Kişisel verilerin hukuka uygun şekilde işlenmesi gerekmektedir. Bunun sağlanması yasalar ile mümkündür. Ülkemizde Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ile verilerin güvence altına alınması daha mümkün hale getirilmiştir. Bu kanun ile verilerin toplanması, işlenmesi, saklanması ve paylaşılmasının düzenlenmesi amaçlanmaktadır. Bireylerin veri güvenliklerini sağlamak temel amaçtır ve kanun bu amaç için çeşitli yükümlülükler getirmektedir. Gizlilik sözleşmeleri ise kişilerin ve kurumların belirli bilgilerini gizliliğini güvence adına almayı amaçlamaktadır. Kanun verilerin hukuka uygun bir şekilde işlenmesini sağlamak için veri sorumlularına çeşitli yükümlülükler ve denetim mekanizmaları getirir; gizlilik sözleşmeleri ise kurumlar ve kişiler arasında belirli bilgilerin gizliliğini sağlamak için kullanılır. Bu sözleşmeler, taraflar arasında gizli bilgilerin paylaşılmasının şartlarını ve ihlal durumlarında uygulanacak yaptırımları belirler. Hem yasal düzenlemelere hem de özel sözleşmelere dayandığımızda gizlilik sözleşmelerinin veri güvenliğinin sağlanması için kişisel verilerin korunması ile bir arada düşünülmesi gerekmektedir. Çalışmamın ilk bölümünde kişisel veri kavramına dair genel açıklamalarda bulunulmuştur. İkinci bölümde, gizlilik sözleşmelerinin üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise önceki bölümlerde açıklanan hususlar da göz önüne alınarak kişisel veriler ile gizlilik sözleşmelerinin ilişkisi ile ilgili açıklamalar getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ADA, İnci. Confidentiality Agreements within the Scope of Personal Data Protection, Master's Thesis, Ankara, 2024. Protection of personal data is important to secure the fundamental rights and freedoms of individuals. Personal data must be processed in accordance with the law. This must be ensured by law. Securing data has become more possible with the personal data protection law in our country. This law aims to regulate the collection, processing, storage and sharing of data. Ensuring individuals' data security is the main goal and the law imposes various obligations for this purpose. Confidentiality agreements, on the other hand, aim to secure certain information of individuals and institutions in order to ensure their confidentiality. The law imposes various obligations and control mechanisms on data controllers to ensure that data is processed in accordance with the law; Confidentiality agreements are used to ensure the confidentiality of certain information between institutions and individuals. These agreements determine the conditions for sharing confidential information between the parties and the sanctions to be applied in case of violation. When we rely on both legal regulations and private contracts, confidentiality agreements should be considered together with the protection of personal data to ensure data security. In the first part of my study, general explanations were made about the concept of personal data. In the second part, confidentiality agreements are emphasized. In the third section, explanations are made regarding the relationship between personal data and confidentiality agreements, taking into account the issues explained in the previous sections.