Yayalaştırma uygulamalarının ticari aktivitelerin canlılığı üzerindeki etkileri: Antalya, Abdi İpekçi–Şarampol caddeleri örneği
Effects of pedestrianization practices on the vitality of commercial activities: Antalya, Abdi İpekçi–Şarampol streets example
- Tez No: 896309
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER GÜRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Kentlerin içsel dinamikleri ile şekillenen göç ve nüfus artışı, kentsel alanlarda hızlı bir değişim ve dönüşüm süreci başlatarak kentlerin çeperlerde büyümesini tetiklemiştir. Artan nüfusa paralel olarak büyümeye başlayan kentler farklı yaşam biçimlerine ve kültürlere sahip kitleleri bir araya getirmiş, farklı yaşam dinamiklerinin bir araya geldiği kentlerde yolculuk talepleri farklılaşmış ve karayollarındaki araç sayıları artmıştır. Bu artış başta çevresel sorunlar olmak üzere pek çok kentsel problemin de ortaya çıkmasına neden olmuştur. Trafik sorunlarına çözüm bulmak amacıyla dünyadaki pek çok yerel yönetim, insan hareketliliği arttırmada ve çevreyi iyileştirmede önemli bir rol oynayan yayalaştırma çalışmaları yapmaya başlamıştır. Yayalaştırma projeleri, günümüzün otomobil odaklı kentlerinde trafik sakinleştirmenin yanı sıra sürdürülebilirliği ve yaşanabilirliği arttırmak için bir kentsel canlandırma stratejisi olarak da uygulanmaktadır. Dolayısıyla yayalaştırma projeleri gerçekleştirildikleri alanlarda, gerek mekânsal canlılığı gerekse ekonomik hareketliliği arttırmada önemli etkiler yaratmaktadır. Bu çalışma ile yayalaştırma uygulamaları sonrasında meydana gelen mekânsal dönüşümün, uygulama yapılan caddelerdeki ticari canlılığı ve mekânsal hareketliliği arttırmadaki etkisi sorgulanmaktadır. Yayalaştırılan alanlardaki mekânsal dönüşümün ve ticari birimlerdeki işlevsel dönüşümün, işletmeler ve alanın canlılığı üzerindeki etkileri değerlendirilerek gelecekte uygulanacak yayalaştırma projelerinin başarılı olabilmesi ve uygulamadaki aksaklıkların en aza indirilebilmesi hedeflenmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Yayalaştırma, Ticari Sokakların Yayalaştırılması, Mekânsal Kalite, Canlılık, İşlevsel Dönüşüm
Özet (Çeviri)
Migration and population growth shaped by the internal dynamics of cities have triggered the growth of cities on the periphery by initiating a rapid change and transformation process in urban areas. Cities that have started to grow in parallel with the increasing population have brought together masses with different lifestyles and cultures, and in cities where different life dynamics come together, travel demands have differentiated and the number of vehicles on the highways has increased. This increase has led to the emergence of many urban problems, especially environmental problems. In order to find solutions to traffic problems, many local governments around the world have started to carry out pedestrianization studies, which play an important role in increasing human mobility and improving the environment. Pedestrianization projects are implemented as an urban revitalization strategy to increase sustainability and livability as well as traffic calming in today's automobile-focused cities. Therefore, pedestrianization projects create significant effects in increasing both spatial vitality and economic mobility in the areas where they are implemented. This study questions the effect of the spatial transformation that occurs after pedestrianization applications on increasing commercial vitality and spatial mobility on the streets where the applications are made. By evaluating the effects of spatial transformation in pedestrianized areas and functional transformation in commercial units on businesses and the liveliness of the area, it is aimed to ensure that future pedestrianization projects are successful and to minimize disruptions in implementation. KEYWORDS: Exhilaration, Functional Transformation, Pedestrianization, Pedestrianization of Commercial Streets, Spatial Quality