Kentsel ölçekte kullanım sürecinde bir yayalaştırma projesi değerlendirmesi: Antalya şarampol - Abdi İpekçi Yayalaştırma Bölgesi
Evaluation of a pedestrianization project in the urban scale usage process: Antalya Şarampol – Abdi İpekci Pedestrianization Zone
- Tez No: 571634
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERNA GÜÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Kentlerin gelişmesi, nüfusun artması, araç sayısı ve trafiğinin artması ile zamanla meydana gelen değişimler kentlerde yetersizliklere ve sorunlara yol açmaktadır. Yerel yönetimler bu gibi sorunlara çözüm bulmak amacıyla bazı trafiğe açık alanlarda yayalaştırma uygulamaları yapmışlardır. Kentlerde oluşan yayalaştırma gibi değişimler şehir planını ve ulaşım ağını etkilemektedir. Yayalaştırma kentler içerisindeki trafiğe açık bazı yolların ve kavşakların araç trafiğine kapatılarak yalnız yayalar için yürünebilir alanlar, yollar, meydanlar oluşturmaktır. Yayalaştırma çalışmaları kent merkezlerinde kentlinin yaşam kalitesini artıran yayalar için rahat, güvenli dolaşım sağlayan, çevresinde ekonomik hareketliliği artıran ve kamu yararı gözeten düzenlemelerdir. Dünyada ve Türkiye'de önem arz eden bazı yayalaştırılmış alanlar tez kapsamında incelenmiş olup, yayalaştırma yapılan caddelerin öncesine göre daha sağlıklı, güvenli, cazip, erişilebilir, sürdürülebilir, yaşanılabilir olduğu ve çevresindeki ticari faaliyetlerin de arttığı görülmüştür. Tez konusu 2017 yılında yayalaştırılmış olan Antalya Şarampol ve Abdi İpekçi Caddeleri yeni hayata geçirilen bir proje olduğu için daha önce akademik olarak çalışılmayan bir konudur. Bir ucu alışveriş merkezi meydanıyla bağlantılı olan, Antalya'nın eski, merkezi, önemli caddelerinden olan Şarampol Caddesi'nde uygulanmış yayalaştırmayı konu alan tezde gözlem, anket çalışmaları yapılmış ve mekan dizim yöntemiyle analizler yapılarak değerlendirilmiştir. Trafik, gürültü, otopark sorunu olan, çevresinin ihtiyaçlarını karşılayamayan, sorunlu bir kent parçası Şarampol için yayayı tekrar kent yaşamına kazandırmaya yönelik yapılan 'yayalaştırma'nın kentte meydana getirdiği değişimler ve kentliye olan etkileri üzerinde çalışılmıştır. Tamamen taşıt trafiğine kapatılarak yayalaştırılan Şarampol Caddesi'nde hava ve gürültü kirliliği azalmıştır, yayalaştırılan cadde kentli için gerekli olan güvenli, sağlıklı, cazip, erişilebilir alanlar haline gelerek sürdürülebilir ve daha yaşanabilir duruma gelmiştir.
Özet (Çeviri)
The development of the cities, the increase in the population, the increase in the number of vehicles and the traffic, and the changes that have occurred over time, lead to insufficiencies and problems in the cities. Local governments have implemented pedestrianization in some open areas to find solutions to such problems. Changes in urban areas such as pedestrianization affect the city plan and transportation network. Pedestrianization is the closure of some of the roads and intersections that are open to the traffic in the cities to the vehicle traffic and creating walkable areas, roads and squares for pedestrians. Pedestrianization studies are the regulations that provide comfortable, safe circulation for the pedestrians who increase the quality of life of the urban people in urban centers, increase the economic mobility in the vicinity and take care of the public interest. It is observed that some pedestrianized areas, important in the world and Turkey, are healthier, safer, more attractive, accessible, sustainable, livable and has more commercial activities around it than before pedestrianization. The subject of the thesis is Antalya Sarampol and Abdi İpekçi Streets, which were pedestrianized in 2017, and it has unique value since it is a place and subject that has not been studied before. In the thesis on pedestrianization, which is one of the most important streets of Antalya, which is connected to the square, observation, survey and space syntax methods and its surroundings were examined. For Sarampol which is a problematic part of the city with problems such as traffic, noise, parking and not meeting the needs of its surroundings, the effects of the pedestrianization works were studied aimed at bringing the pedestrian to the city life and on the city population. Air and noise pollution has been reduced in Sarampol Street, which has been completely pedestrianized and closed down to motor traffic. The pedestrianized street has become a safe, healthy, attractive and accessible area for the city population and has become sustainable and more livable.