Dönüşümcü liderlik, çalışmaya tutkunluk, örgütsel vatandaşlık davranışı ve performans ilişkisi
The relationship of transformational leadership, work engagement, organizational cizitenship and performance
  1. Tez No: 896308
  2. Yazar: BURAK TOHUM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT ERAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Günümüz dünyasında hızın rekabetin ve beklentilerin artmasıyla çalışanlardan daha fazla verim alabilmek önemli bir nokta haline gelmiştir. Örgütsel vatandaşlık davranışı ve çalışmaya tutkunluk gibi kavramlar da bu durumla paralel olarak adından daha fazla bahsedilir hale gelmiştir. Bunun yanında modern liderlik yaklaşımlarından olan dönüşümcü liderliğin de bireylerden daha fazla verim almak adına diğer tüm liderlik anlayışlarına göre belirgin avantajları mevcuttur. Bu çalışmada; dönüşümcü liderlik, örgütsel vatandaşlık, çalışmaya tutkunluk ve görev performansı ilişkisi araştırılmıştır. Veri toplama aracı olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Verileri analizlerini gerçekleştirmek için SPSS istatistiksel paket programından faydalanılmıştır. Hipotezlerimiz test edilmiştir. Veriler ışığında, dönüşümcü liderlik, örgütsel vatandaşlık davranışı ve çalışmaya tutkunluğun performansa etki ettiği, aynı zamanda da dönüşümcü liderlik ve örgütsel vatandaşlık davranışının çalışmaya tutkunluğa etkilediği yönünde bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's world, it has become an important point to get more efficiency from employees with the increase in speed, competition and expectations. In parallel with this situation, concepts such as organizational citizenship behavior and work engagement have become more frequently mentioned. In addition, transformational leadership, which is one of the modern leadership approaches, has significant advantages over all outdated leadership approaches in order to get more efficiency from individuals. In this study, the relationship between transformational leadership, organizational citizenship, work engagement and task performance was investigated. The sample of this study consists of 335 personnel from the service sector operating in Kocaeli Region. Questionnaire method was used as a data collection tool. SPSS statistical package program was used to analyze the data. Our hypotheses were tested. In the light of the data, it was found that transformational leadership, organizational citizenship behavior and work engagement affect performance, and transformational leadership and organizational citizenship behavior affect work engagement.