Kresentik glomerulonefrit ve kresent içeren glomerulonefritlerin klinikopatolojik özellikler, prognostik faktörler ve böbrek işlevleri bakımından değerlendirilmesi
Clinicopathological features, prognostic factors andrenal outcomes in crescentic glomerulonephritis andglomerulonephritis with crescents
  1. Tez No: 896356
  2. Yazar: TUGAY YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ASI OKTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Çalışmamızda, KGN ve KİGN'nin demografik özellikleri, klinik seyri, labarotuvar değerleri, histopatolojik bulguları ve prognozunu ayrıntılı bir şekilde karşılaştırarak, her iki grubun da önemli farklılıklarını ortaya koymaktadır. Bulgular, KGN'nin daha agresif bir seyir izlediğini ve özellikle kresentik glomerüllerle ilişkilendirildiğinde kötü sonuçlar verdiğini göstermektedir. Çalışma, hipertansiyon, koroner arter hastalığı, kalp yetmezliği, diyabetus mellitus, proteinüri, BUN, başvuru anındaki oligüri/anüri, kresentik glomerüller, kresentlerdeki global skleroz yüzdesinin böbrek fonksiyonlarındaki kötüleşmede bağımsız risk faktörleri olduğunu ortaya koymaktadır. Mevcut literatürle karşılaştırıldığında, bu çalışma özellikle başvuru anındaki oligüri/anüri varlığı, kresent miktarı ve global kresent yüzdesinin hastalığın kötüleşeceğinin saptanmasında oldukça güçlü öngörücüler olduğunu ortaya çıkarmıştır. Ayrıca immünfloresan boyamadaki IgM birikiminin böbrek sağkalımında koruyucu rolü, KİGN hastalarında İF boyanmada Kappa, Lamda, IgA birikimi anlamlı olarak yüksek bulunması, KGN hastalarında idrar dansitesinin düşük olması, KGN grubunda hastane yatış süresi anlamlı derecede uzun olması gibi yeni bulgular, gelecekteki araştırmalar ve klinik uygulamalar için önemli ipuçları sunmaktadır. Sonuç olarak, bu bulgular, KGN hastalarında erken teşhis, risk faktörlerinin yakından izlenmesi ve tedavi yaklaşımlarının hastaya özel olarak belirlenmesinin prognoz üzerinde olumlu bir etki yaratacağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Our study provides a detailed comparison of the demographic characteristics, clinical progression, laboratory values, histopathological findings, and prognosis of Crescentic Glomerulonephritis (CGN) and Glomerulonephritis with Crescents (GNWC), highlighting significant differences between the two groups. The findings reveal that CGN follows a more aggressive course and is associated with poor outcomes, particularly when related to crescentic glomeruli. The study identifies independent risk factors for renal function deterioration, including hypertension, coronary artery disease, heart failure, diabetes mellitus, proteinuria, BUN levels, oliguria/anuria at presentation, crescentic glomeruli, and the percentage of global sclerosis within crescents. Compared to existing literature, this study underscores the strong predictive value of oliguria/anuria at presentation, the number of crescents, and the percentage of global crescents in anticipating disease progression. Additionally, novel findings, such as the protective role of IgM deposition in renal survival, higher levels of Kappa, Lambda, and IgA deposition in IF staining among GNWC patients, lower urinary density in CGN patients, and significantly longer hospital stays in the CGN group, provide valuable insights for future research and clinical practice. In conclusion, these findings suggest that early diagnosis, close monitoring of risk factors, and individualized treatment approaches in CGN patients may positively impact prognosis.