Neoadjuvan tedavi almış gastrik karsinomlarda ve gastroözofageal bileşke karsinomlarında nöroendokrin hücre proliferasyonunun sıklığının değerlendirilmesi, klinikopatolojik parametrelerle ve prognozla ilişkisinin araştırılması
Evaluation of the frequency of neuroendocrine cell proliferation in gastric carcinomas and gastroesophageal junction carcinomas following neoadjuvant treatment and investigation of its relationship with clinicopathological parameters and prognosis
  1. Tez No: 896357
  2. Yazar: SERRA BEGÜM EMECEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURÇİN PEHLİVANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Dünyada görülen en sık ilk on kanser arasında yer alan mide ve özofagus kanserlerinin sıklıkla ileri evrede tanı alması, agresif davranışları ve yüksek mortalite oranları, çeşitli tanı ve tedavi yöntemlerinin geliştirilmesine sebep olmuştur. Bu tedavi yöntemlerinden biri olan operasyon öncesi (neoadjuvan) kemoterapi, radyoterapi ve kemoradyoterapi uygulamaları tümör regresyonunu sağlaması, cerrahi rezeksiyona katkıda bulunması ve sağkalım üzerinde olumlu etkilerinin bulunması nedeni ile özellikle son zamanlarda lokal ileri hastalıkta tercih edilmektedir. Neoadjuvan tedaviye bağlı, mide dokusunda tümör hücreleri ve stroma üzerinde çeşitli morfolojik değişiklikler tanımlanmıştır. Neoadjuvan tedavi alan olgularda hem tümör içerisinde hem de tümör yatağı ve tümör komşuluğundaki mukozada nöroendokrin hücre proliferasyonu varlığı bir süredir bilinmektedir. Tümör yatağı ve tümör komşuluğunda görülen neoplastik olmayan nöroendokrin hücre kümeleri hakkında literatürde az sayıda çalışma mevcuttur. Bu kümelerin varlığı bazı hipotezler ile açıklanmaya çalışılmış olsa da prognostik önemi henüz aydınlatılamamıştır. Bu çalışmada neoadjuvan tedavi alan mide ve gastroözofageal bileşke karsinomlarında tümör yatağı ve tümör komşuluğundaki mukozada nöroendokrin hücre proliferasyonunun sıklığının belirlenmesi ve prognostik öneminin aydınlatılması amaçlanmıştır. Çalışmamızda, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde neoadjuvan tedavi almış mide ve gastroözofageal bileşke adenokarsinomu tanılı 83 olguda kromogranin A immünhistokimyası ile tümör yatağı ve komşuluğundaki mukozada nöroendokrin hücre proliferasyonu varlığına bakılmış ve bu proliferasyonun diğer klinikopatolojik veriler ile ilişkisi istatiksel olarak araştırıldı. Olguların 23'ünde (%27,7) hafif, 13'ünde (%15,7) orta ve 10'unda (%12,0) yaygın olmak üzere olguların 46'sında (%55,4) tümör yatağında hasarlı, reperatif, tümör ile infiltre mukozada ve tümör komşuluğundaki normal mukozada nöroendokrin hücre proliferasyonu görüldü. Bu proliferasyonun intestinal metaplazi (p=0,683) ve atrofi (p=0,414) ile ilişkisi saptanmadı. ypT evresi hariç değerlendirilen klinikopatolojik parametreler ile nöroendokrin hücre proliferasyonu arasında istatiksel olarak anlamlı ilişki bulunmadı. Sonuç olarak neoadjuvan tedavi, mide ve gastroözofageal bileşke karsinomlarının bir kısmında mukozada neoplastik olmayan nöroendokrin hücre proliferasyonunu uyarmaktadır ve bu proliferasyonunun prognostik bir önemi yok gibi görünmektedir. Ancak neoadjuvan tedavinin hangi mekanizma ile bu proliferasyona yol açtığı ve tedavi rejimi farklılıklarının bu proliferasyonu etkileyip etkilemediğinin aydınlatılabilmesi için daha geniş serilerde araştırılmasına ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Gastric and esophageal cancers, which are among the ten most common cancers in the world, are frequently diagnosed at an advanced stage, have aggressive behavior, and high mortality rates, leading to the development of various diagnostic and treatment methods. Preoperative chemotherapy, radiotherapy, and chemoradiotherapy applications, as one of these treatment methods, have recently been preferred especially in locally advanced disease because they provide tumor regression, contribute to surgical resection, and have positive effects on survival. Various morphological changes secondary to neoadjuvant treatment have been described in tumor parenchyma and stroma. The presence of neuroendocrine cell proliferation both within the tumor and in the tumor bed and adjacent mucosa in cases receiving neoadjuvant therapy has been known for some time. There are few studies on non-neoplastic neuroendocrine cell clusters seen in the tumor bed and adjacent to the tumor. Although some hypotheses have been suggested to explain the existence of these clusters, their prognostic significance has not yet been elucidated. In this study, we aimed to determine the frequency of neuroendocrine cell proliferation in the tumor bed and adjacent mucosa in our series of gastric and gastroesophageal junction carcinomas that had received neoadjuvant treatment, and to elucidate its prognostic significance. In 83 patients diagnosed with gastric and gastroesophageal junction adenocarcinoma who had received neoadjuvant treatment, the presence of neuroendocrine cell proliferation in the tumor bed and adjacent mucosa was examined by chromogranin A immunohistochemistry and the association of this proliferation with other clinicopathological data was investigated statistically. Neuroendocrine cell proliferation was observed in the damaged, reparative, tumor-infiltrated mucosa in the tumor bed and the normal mucosa adjacent to the tumor in 46 cases (55.4%) (as mild in 23 (27.7%), moderate in 13 (15.7%) and extensive in 10 (12%)). This proliferation was not statistically associated with intestinal metaplasia (p=0,683) and atrophy (p=0,414). No statistically significant association was found between the evaluated clinicopathological parameters and neuroendocrine cell proliferation, except for the ypT stage. In conclusion, neoadjuvant therapy induces non-neoplastic neuroendocrine cell proliferation in the mucosa of some gastric and gastroesophageal junction carcinomas, and this proliferation does not seem to have any prognostic significance. However, the mechanism and whether differences in treatment regimens affect this proliferation need to be investigated in larger series.