Farklı irrigasyon ajanlarının cam fiber postların dentin yapısına bağlanma dayanımı üzerine etkileri
Effects of different irrigation agents on the bond strength of fiber posts to dentin structure
- Tez No: 896374
- Danışmanlar: PROF. DR. SADULLAH KAYA
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, post boşluğunun EDTA, MTAD, DualRinse ve SmearOFF son yıkama solüsyonları ile pasif ultrasonik aktivasyonunu takiben, cam fiber post simantasyonu sonrası push-out bağlanma dayanımlarını incelemeyi ve oluşan bağlantı başarısızlıklarının tipinin belirlenmesini amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada periodontal sebeplerle çekilmiş 60 adet alt premolar insan dişi kullanıldı. Kök boylarını standardize etmek için apeksten 14 mm uzaklıkta olacak şekilde dişlerin koronal kısımları elmas fissür frezle su soğutması altında uzaklaştırıldı. Dişlerin çalışma uzunluğu #15 K tipi eğe kullanılarak, major apikal foramenden 1mm kısa olacak şekilde ayarlandı. Kök kanalları M25 ve M40 T-Endo MUST NiTi kanal eğeleri ve Ai Motor kullanılarak genişletildi. Kemomekanik şekillendirme tamamlandıktan sonra kök kanalları EDTA ve NaOCl ile yıkandı ve biyoseramik esaslı kanal patı kullanılarak tek kon tekniğiyle dolduruldu. Dişlerin apikallerinde 5 mm kanal dolgusu kalacak şekilde, fiber post frez seti kullanılarak 9 mm uzunluğunda post boşlukları hazırlandı ve 60 örnek rastgele 4 gruba (EDTA; MTAD; Dual Rinse; SmearOFF) ayrıldı (n=15). Son yıkama solüsyonlarına aralıklı pasif ultrasonik aktivasyon protokolü uygulandı. 1.3 mm çapa sahip cam fiber postlar self adeziv rezin yapıştırma simanı Panavia SA Cement Universal ile post boşluklarına simante edildi. Örnekler kesit elde etmek için silindirik plastik kalıplar kullanılarak soğuk akril içerisine gömüldü. Hassas kesme cihazı ile birbirini takip eden 2.0 ± 0.1 mm kalınlığında enine 3 kesit alındı.Örneklere push-out testi ve başarısızlık analizi yapıldı. Veriler IBM SPSS V23 ve JAMOVI 2.3.28 ile analiz edildi. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro Wilk testi ile incelendi. İrrigasyon solüsyonu ve bölgeye göre bağlanma dayanımının karşılaştırılmasında Walrus paketindeki İki Yönlü Robust ANOVA testi kullanıldı ve çoklu karşılaştırmalarda Bonferroni Düzeltmesi kullanıldı. Bulgular: Uygulanan son yıkama solüsyonuna göre istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,050). Solüsyon ana etkisi açısından istatiksel açıdan fark olmamasına rağmen bağlanma dayanımı EDTA grubunda en yüksek, Dual Rinse grubunda en düşüktü. Kesitlere göre bağlanma dayanımı değerleri koronal>orta >apikal şeklindeydi.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the push-out bond strengths following the cementation of fiber-reinforced posts, after passive ultrasonic activation of the post space using EDTA, MTAD, Dual Rinse, and SmearOFF final rinsing solutions, as well as to identify the types of bond failures that occur. Materials and Methods: In this study, 60 human lower premolars extracted due to periodontal reasons were used. To standardize the root lengths, the coronal portions of the teeth were removed to a distance of 14 mm from the apex using a diamond fissure bur with water cooling. The working length of the teeth was set using a #15 K-file, ensuring it was 1 mm shorter than the major apical foramen. The root canals were enlarged using M25 and M40 T-Endo MUST NiTi file systems and an Ai motor. After completing the chemomechanical shaping, the root canals were irrigated with EDTA and NaOCl, and then filled using a bioceramic-based canal sealer with a single-cone technique, leaving 5 mm of canal filling at the apices. Post spaces measuring 9 mm in length were prepared using a fiber post drill set, ensuring 5 mm of canal filling remained, and the 60 samples were randomly divided into four groups (EDTA; MTAD; Dual Rinse; SmearOFF) (n=15). Intermittent passive ultrasonic activation protocols were applied to the final rinsing solutions. Fiber-reinforced posts with a diameter of 1.3 mm were cemented into the post spaces using the self-adhesive resin cement Panavia SA Cement Universal. The samples were embedded in cold acrylic using cylindrical plastic molds to obtain cross-sections. Three sequential cross-sections, each 2.0 ± 0.1 mm thick, were obtained using a precision cutting device. Push-out tests and failure analyses were performed on the samples. The data were analyzed using IBM SPSS V23 and JAMOVI 2.3.28. The normal distribution of the data was assessed using the Shapiro-Wilk test. A two-way Robust ANOVA test from the Walrus package was employed to compare bond strengths based on irrigation solutions and regions, with Bonferroni correction applied for multiple comparisons. Results: No statistically significant difference was found based on the final rinsing solution applied (p>0.050). Although there was no statistical difference in terms of the main effect of the solution, the bond strength was highest in the EDTA group and lowest in the Dual Rinse group. Bond strength values by section were observed in the order of coronal>middle>apical.