Çekirdek/kabuk yapısına sahip silika jel içerisine piren içeren amfifilik polimerlerin enkapsülasyonu ve sensör uygulamaları
The encapsulation of pyrene substituted amphiphilic polymers within core/shell structured silica gels and their sensor application
- Tez No: 896382
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BENGİ ÖZGÜN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Son yıllarda, eser miktardaki tehlikeli kimyasalları tespit etmek için hızlı ve güvenilir kimyasal sensörlerin geliştirilmesine büyük ilgi duyulmaktadır. Bu sensörlerin çevre temizliği ve ülke güvenliği alanlarında potansiyel uygulamaları vardır. Pikrik asit (PA), 2,4,6-trinitrotoluen (TNT) ve bunun bozunma ürünü olan dinitrotoluen (DNT) gibi polinitro aromatik bileşikler (NAC'ler), bilinen birçok patlayıcıda yaygın temel bileşenler olarak kullanılır. Bilinen çeşitli tespit yöntemleri arasında floresans teknikleri son zamanlarda özel ilgi kazanmıştır. Piren ve türevleri floresan özellik göstermeleri ve yüksek stabiliteleri nedeniyle floresans tabanlı sensör sistemlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu tez kapsamında hidrofilik çekirdek ve hidrofobik dış kabuktan oluşan çekirdek/kabuk yapısındaki mezogözenekli silika jeller içerisine piren içeren amfifilik polimerler por boyutu küçültme işlemi ile enkapsüle edilerek yeni bir patlayıcı tespit sensör sistemi geliştirilmiştir. Stöber metodu ile sentezlenen SiO2 çekirdek etrafı organosilan türevi olan hidrofobik BTME (1,2(bistrimetoksisilil)etan) maddesi ile piren içeren amfifilik polimerler varlığında kaplanmıştır ve kaplama esnasında ara faz boşluğu oluşturmak için küçük organik moleküller (resorsinol vs.) şablon olarak kullanılmıştır. Daha sonra çift katmanlı yapı amonyak çözeltisi ile aşındırılıp çekirdek kısmının ve küçülmesi sağlanmıştır bu da çekirdek ve kabuk arasındaki faz boşluğunu artırmaktadır. Bu sayede ara faz ve por boyutunun sağladığı yüksek yüzey alanı ve hızlı adsorbsiyon özellikleri bu yapının nitroaromatik bileşiklerin tespiti için sensör olarak kullanılmasına olanak sağlamıştır. Elde edilen piren içeren çekirdek/kabuk yapısına sahip malzeme TEM, BET, TGA, DLS metotlarıyla karakterize edilmiştir. İlgili bileşiğin fotofiziksel özellikleri ise UV-VIS ve Floresans spektroskopisi ile tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, there has been great interest in the development of fast and reliable chemical sensors to detect trace amounts of hazardous chemicals. These sensors have potential applications in environmental cleanup and homeland security. Polynitro aromatic compounds (NACs) such as picric acid (PA), 2,4,6-trinitrotoluene (TNT) and its degradation product dinitrotoluene (DNT) are widely used as key components in many known explosives. Among the various known detection methods, fluorescence techniques have recently gained special interest. Pyrene and its derivatives are widely used in fluorescence-based sensor systems due to their fluorescent properties and high stability. In this thesis, a new explosive detection sensor system was developed by encapsulating amphiphilic polymers containing pyrene into mesoporous silica gels with a core/shell structure consisting of a hydrophilic core and a hydrophobic outer shell by pore size reduction. The SiO2 core synthesized by the Stöber method was coated with hydrophobic BTME (1,2(bistrimethoxysilyl)ethane), an organosilane derivative, in the presence of pyrene-containing amphiphilic polymers and small organic molecules (resorcinol, etc.) were used as templates to create an interphase gap during coating. The bilayer structure was then etched with ammonia solution to shrink the core, which increases the phase gap between the core and the shell. In this way, the high surface area and fast adsorption properties provided by the interphase and pore size allowed this structure to be used as a sensor for the detection of nitroaromatic compounds. The obtained material with pyrenecontaining core/shell structure was characterized by TEM, BET, TGA, DLS methods. The photophysical properties of the related compound were determined by UV-VIS and Fluorescence spectroscopy.