Judocularda bazı ayak ölçüm parametrelerinin denge üzerine etkisi
The effect of some foot measurement parameters on balance in judokas
- Tez No: 896383
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Judoda denge, sporcuların rakiplerini devirerek üstünlük sağlamalarında temel bir motorik özellik olarak kabul edilir. Judocular, atış gerçekleştirebilmek için rakiplerinin dengesini bozarken, rakipleri de dengelerini korumak için çaba sarf eder. Denge bozulması, ayak tabanının yere temasının azalması, yüzeyin dengesizleşmesi, vücut ağırlık merkezinin yer değiştirmesi ve hızlı dönüş hareketleri ile sağlanır. Bu bağlamda dengenin ve ayak anatomisinin judodaki başarıya olan etkisi önemli bir araştırma konusudur. Bu çalışmanın amacı, judocuların bazı ayak parametrelerinin dinamik dengeleri üzerindeki etkilerini analiz etmektir. Araştırma, 16 yaş ve üzeri elit judocular üzerinde yürütülmüş olup, 42 katılımcının ayak ölçümleri ve dinamik denge testleri Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Podoloji Merkezinde gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların %61.9'u erkek, %38.1'i kadın olup, yaş gruplarına göre %61.9'u 18 yaş altı ve %38.1'i 18 yaş ve üzerindedir. Erkek ve kadın katılımcıların %71.4'ü milli sporcu statüsündedir. Gruplar arası karşılaştırmalarda ikili karşılaştırmalar için bağımsız gruplar T testi, çoklu karşılaştırmalar için Tek Yönlü ANOVA ve Tukey testi kullanılmıştır. Sonuçlar, erkek judocuların sağ ayak denge performanslarının kadınlardan daha iyi olduğunu (p=0.025), ancak sol ayak ve genel denge performanslarında anlamlı bir fark olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In judo, balance is considered a fundamental motor skill that enables athletes to gain an advantage by throwing their opponents. While judokas work to disrupt their opponents' balance to execute throws, their opponents strive to maintain their balance. Disruption of balance is achieved through reducing the contact of the foot with the ground, destabilizing the surface, shifting the body's center of mass, and performing quick rotational movements. In this context, the impact of balance and foot anatomy on success in judo is an important research topic. The aim of this study is to analyze the effects of certain foot parameters on the dynamic balance of judokas. The research was conducted on elite judokas aged 16 and above, with foot measurements and dynamic balance tests performed on 42 participants at the Podiatry Center of Kocaeli University Medical Faculty. Of the participants, 61.9% were male and 38.1% female, while 61.9% were under the age of 18, and 38.1% were 18 or older. Additionally, 71.4% of male and female participants held the status of national athletes. For group comparisons, an independent samples t-test was used for pairwise comparisons, and one-way ANOVA with Tukey's test was employed for multiple comparisons. The results showed that male judokas had significantly better right foot balance performance than females (p=0.025), though there was no significant difference in left foot and overall balance performance.