Burdur şehir merkezi yer adları
Toponymy of Burdur city center
  1. Tez No: 896390
  2. Yazar: HASAN GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİMMET BÜKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Sociology, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Çalışmamızda Burdur ilinin şehir merkezindeki yer adları çeşitli yönlerden incelenmiştir. Giriş bölümünde; yapılan bu çalışmanın konusu, amacı, önemi, içeriği, sınırlılıkları ile çalışma yapılırken kullanılan yöntem ve tekniklerden bahsedilmiştir. Birinci bölümde çalışmanın kuramsal çerçevesini belirtmek için yer adları bilimi hakkında çeşitli bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde Burdur'un tarihi ve Burdur adının ortaya çıkışı ile ilgili çeşitli rivayetlere yer verilmiştir. Aynı bölümde Burdur'un mahallelerinin tarihsel gelişimine, isim değişikliklerine ve adlarının veriliş sebepleriyle ilgili bilgiler verilmiştir. Yine bu bölümde cadde ve sokakların niçin bu adları aldıkları ulaşılabildiği kadarıyla listelenmiştir. Üçüncü bölümde ise çalışmaya konu olan cadde ve sokak adlarının veriliş sebepleri sınıflandırılmıştır. Dördüncü bölümde yer adlarının köken ve yapı bilgilerine yer verilmiştir. Sonuç bölümünde ise istatistiki tablolarla bulgular yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In our study, place names in the city center of Burdur province were examined from various aspects. In the introduction section; the subject, purpose, importance, content, limitations of this study and the methods and techniques used in the study are mentioned. In the first chapter, various information about the toponymy is given to indicate the theoretical framework of the study. In the second section, various rumors about the history of Burdur and the emergence of its name are given. In the same section, information about the historical development of Burdur's neighborhoods, name changes and the reasons for their names is given. In this section, the reasons why the streets and avenues were given these names are listed as far as they can be reached. In the third section, the reasons for the street and street names subject to the study are classified. The fourth section includes information on the origin and structure of place names. The conclusion includes statistical tables and findings.