Deprem yaşayan ailelerin karşılaştıkları eğitsel sorunlara ilişkin bir çözümleme
An analysis of educational problems faced by families experienced in an earthquake
  1. Tez No: 896393
  2. Yazar: RAHAF RAHMUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TARIK SOYDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Deprem, sel, kasırga veya yangın gibi büyük ölçekli afetler, farklı kamu hizmetlerinin işleyişini olumsuz etkileyebildiği gibi eğitim hizmetinin işleyişini de olumsuz olarak etkileyebilmektedir. Bu araştırmanın genel amacı, deprem yaşayan ailelerin karşılaştıkları eğitsel sorunlara ilişkin bir çözümleme için öğrenci velilerinin görüşlerine dayalı olarak çözümlemektir. Bu genel amaç doğrultusunda araştırma kapsamında, deprem yaşanan Hatay ili Reyhanlı ilçesinde eğitime erişim ve eğitimin niteliği konusunda yaşanan sorunlar çözümlenmiş ve katılımcı görüşlerine dayalı olarak, eğitime erişimi sağlamak ve eğitimde niteliği artırmak için neler yapılması gerektiği belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden olgubilim (fenomenoloji) deseni kullanılmıştır. Araştırma verileri görüşme tekniği kullanılarak toplanmıştır. Bunun için, araştırmacı tarafından sekiz sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu hazırlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubu amaçlı olarak belirlenmiş; Hatay ili Reyhanlı ilçesinde deprem sonrası koşullarda yaşayan 25 öğrenci velisi ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşme verileri içerik olarak çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda eğitime erişim konusunda önemli sorunlar yaşandığı; yıkılan okullardan dolayı öğrencilerin belirli yerlerdeki okullara gittiği, öğretmenlerin deprem bölgesinden başka bölgelere tayin olmaları nedeniyle bölgede öğretmen eksikliğinin yaşandığı, sınıfların aşırı kalabalık olduğu ve eğitim sürecinin etkili/amaca uygun bir şekilde gerçekleştirilemediği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonuçlarına dayalı olarak Millî Eğitim Bakanlığı'nın kriz anında yapılması gerekenleri önceden planlaması; doğal afet durumunda öğretmenlerin yer değiştirme işlemlerinin ertelenmesi ya da bölgeye yeterli personel tayininin, güvenli barınma ve yaşam koşulları sağlanarak, gerçekleştirilmesi; deprem bölgesine ve özellikle okul sistemine yönelik yardımların etkili bir şekilde merkezi olarak koordine edilerek, ivedilikle, ulaştırılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Large-scale disasters such as earthquakes, floods, hurricanes or fires can negatively affect the functioning of different public services as well as the functioning of educational services. The general aim of this research is to provide an analysis of the educational problems encountered by families experiencing an earthquake based on the opinions of the parents of students. In line with this general purpose, within the scope of the research, the problems experienced in access to education and the quality of education in the Reyhanlı district of Hatay province, where the earthquake occurred, were solved and based on the opinions of the participants, an attempt was made to determine what should be done to ensure access to education and increase the quality of education. Phenomenology design, which is one of the qualitative research designs, was used in the research. The research data was collected using the interview technique. For this purpose, a semi-structured interview form consisting of eight questions was prepared by the researcher. The study group of the research was purposefully determined; interviews were conducted with 25 parents of students living in post-earthquake conditions in the Reyhanlı district of Hatay province. The interview data were analyzed in terms of content. As a result of the research, it was determined that there were significant problems in access to education; It was concluded that students went to schools in certain places due to collapsed schools, teachers were transferred to regions other than the earthquake zone, there was a shortage of teachers in the region, classrooms were overcrowded and the education process could not be carried out effectively/fit for purpose. Based on the research results, it was suggested that the Ministry of National Education should plan in advance what needs to be done in times of crisis; postpone the relocation of teachers in the event of a natural disaster or ensure that sufficient personnel are assigned to the region, providing safe shelter and living conditions; and provide aid to the earthquake zone and especially to the school system by effectively coordinating it centrally and delivering it urgently.