Doğum sonrası dönemde annelik fonksiyonu ile dindarlık ve psikolojik iyi oluş ilişkisi
The relationship between maternal functioning and religiosity and psychological well-being in the postnatal period
  1. Tez No: 896423
  2. Yazar: SEBİHA YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırmada doğum sonrası dönemde annelik fonksiyonu ile dindarlık ve psikolojik iyi oluş ilişkisi sosyodemografik değişkenler bağlamında ele alınmaktadır. Çalışma kapsamında 0-2 yaş aralığında bebeği olan 272 anne ile online katılımlı anket formu aracılığıyla Kasım 2022 ile Ocak 2024 tarihleri arasında veriler toplanmıştır. Araştırmada kullanılan anket formu Kişisel Bilgi Formu, Barkin Annelik Fonksiyonu Ölçeği, İçsel Dini Motivasyon Ölçeği ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği'nden oluşmaktadır. İlişkisel ve kesitsel tarama modeli kullanılan bu çalışmada“annelik fonksiyonu ile dindarlık ve psikolojik iyi oluş değişkenleri arasında bir ilişki var mıdır?”sorusuna cevap aranmaktadır.Araştırmanın temel problemi ve alt problemleri bağlamında "Annnelik fonksiyonu, dindarlık ve psikolojik iyi oluş üzerine annenin yaşı, annenin eğitim durumu, ekonomik durum ve sahip olunan çocuk sayısı gibi demografik değişkenlerin bir etkisi olabilir mi? şeklindeki sorularla araştırmanın hipotezleri test edilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre annelik fonksiyonu ve dindarlık arasında ve annelik fonksiyonu ve psikolojik iyi oluş değişkenleri arasında pozitif yönlü anlamlı ilişkiler bulgulanmış, dindarlık ve psikolojik iyi oluş arasında anlamlı bir ilişkiye rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
This research addresses the relationship between maternal functioning, religiosity, and psychological well-being in the postnatal period with sociodemographic variables. Within the scope of the study, data were collected between November 2022 and January 2024 from 272 mothers with infants between the ages of 0-2 years through an online participatory survey form. The questionnaire form used in the research consists of the Personal Information Form, Barkin Maternal Function Scale, and Psychological Well-Being Scale. This study, which uses a relational and cross-sectional survey model, seeks to answer the question,“Is there a relationship between maternal functioning, religiosity, and psychological well-being variables?”. In the context of the main problem and sub-problems of the study, the hypotheses of the study were tested with questions such as“Can demographic variables such as mother's age, mother's education level, economic status, and number of children affect maternal functioning, religiosity and psychological well-being?”. According to the result of the study, there is a significant positive relationship between maternal functioning and religiosity and maternal functioning and psychological well-being variables, but there is no significant relationship between religiosity and psychological well-being variables.