Ebe liderliğinde yapılan bireyselleştirilmiş ev ziyaretlerinin primipar annelerin postpartum dönemde annelik fonksiyonu, emzirme tutumu ve depresyon düzeyine etkisi: Randomize kontrollü bir çalışma
The effect of midwife-led individualized home visits on maternal function, breastfeeding attitude, and depression levels: A randomized controlled study
  1. Tez No: 997799
  2. Yazar: MEDİNE YÖNDER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE GÜL ÖZTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, ebe liderliğinde yürütülen bireyselleştirilmiş ev ziyaretlerinin primipar annelerin postpartum dönemde annelik fonksiyonu, emzirme tutumu ve depresyon düzeyine etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Randomize kontrollü deneysel desende planlanan çalışma, Şubat–Eylül 2025 tarihleri arasında Şeyh Şamil Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı 94 primipar anne ile yürütülmüştür (müdahale grubu n=47, kontrol grubu n=47). Müdahale grubundaki annelere doğum sonrası 7–10., 28–30. ve 45–60. günlerde ebe liderliğinde üç bireyselleştirilmiş ev ziyareti gerçekleştirilmiştir. İlk ziyarette Kişisel Bilgi Formu ile birlikte Barkin Annelik Fonksiyonu Ölçeği (BAFÖ), Bebek Beslenmesi Tutum Ölçeği (BBTÖ) ve Edinburgh Postpartum Depresyon Ölçeği (EPDÖ) uygulanmış; sonraki ziyaretlerde aynı ölçme araçları kullanılarak izlem yapılmış ve“Lohusalık ve Bebek Bakımı Eğitim Rehberi”eşliğinde emzirme ve bebek bakımına yönelik bireysel danışmanlık verilmiştir. Kontrol grubuna rutin sağlık hizmetleri dışında ek bir müdahale uygulanmamıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the maternal functions, breastfeeding, and resilience levels of primiparous mothers in the postpartum period through individualized home visits by midwives. The study, planned as a randomized controlled trial design, was conducted with 94 primiparous mothers registered at Sheikh Shamil Family Health Center between February and September 2025 (intervention group n=47, control group n=47). Mothers in the intervention group received three individualized home visits led by midwives on days 7–10, 28–30, and 45–60 postpartum. During the first visit, the Barkin Maternal Functioning Scale (BMFS), the Infant Feeding Attitudes Scale (IFAS), and the Edinburgh Postpartum Depression Scale (EPDS) were administered along with a Personal Information Form; follow-up was conducted using the same assessment tools in subsequent visits, and individual counseling on breastfeeding and infant care was provided with the“Postpartum and Infant Care Education Guide”. The control group received no additional interventions beyond routine healthcare services.