Yabancı bankaların kuruluşunun Çin Halk Cumhuriyeti ve Türk Bankacılık Hukuku açısından karşılaştırılması
The Comparison of foreign banks foundation in Banking Law of China and Turkey
  1. Tez No: 89644
  2. Yazar: GÜRKAN AKÇAER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN NERAD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Uzakdoğu Asya Finansal Krizinin bütün ülkeleri silip süpürmekte olduğu 1997 yılında krizi yaşayan pek çok ülke bankacılık sistemlerini yeniden gözden geçirmiş, hatta sözkonusu ülkelerde pek çok banka batmıştır. İşte tam bu dönemde gittiğim ve yakından izleme olanağı bulduğum Çin Halk Cumhuriyeti ekonomisinin ve bankacılık sisteminin bütün gelişmiş ekonomilerin beklentilerine rağmen söz konusu krize direnç göstermesi ve resmi anlamda Ç.H.C. para birimi olan yuanı devalüe etmemesi şaşkınlık yaratmaktadır. Her ülke bankacılık sisteminin bir parçası olan yabancı bankaların son yılların en hızlı büyüyen ekonomilerinden Ç.H.C. içerisindeki yerini sorgulamak ve bunu ülkemiz bankacılık sistemi ile karşılaştırmak bu konuda yapılmış bir ilk çalışmadır ve her iki ülke arasındaki dil ve hukuk temelinde çözümler getirerek ekonomik ilişkilerin geliştirilmesinde katkılar getireceği düşünülmektedir. Bu amaçla yapılan çalışma, giriş ve sonuç dışında üç ana bölümden oluşmaktadır. Çalışma, amaç ve metodoloji ile yabancı bankaların ülkelere girişi hakkında açıklamalar ile başlamakta, daha sonra Ç.H.C. ve Türkiye'de yabancı banka tanımı verilmekte ve tarihçeleri anlatılmaktadır. Yabancı bankaların faaliyet alanları ile sisteme giriş ve çıkışlarının gözetimi ise üçüncü bölümde tartışılmakta, yabancı bankaların kuruluş ve şube açmalarına ilişkin esaslar deskriptif bir özellik taşıyan dördüncü bölümün içeriğini oluşturmaktadır. Dışa açılımın zarureti ile birlikte açılım süreci içerisinde dikkatli davranılması, koruyucu politikaların ve devletin müdahalesinin ise bankacılık sisteminde haksız rekabete yol açmamasına değinilerek çalışma sonuçlandırılmaktadır. Çalışmanın ekinde ise konuyla ilgili mevzuat ve matbuata ilişkin liste ve belgelere yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In 1997, Far East Financial Turmoil was sweeping the economies in many countries at the Region, and they were all reviewing their banking systems even many of the banks were bankrupted. In the same period of the time, I had a chance to observe in China, how did PRC resist to the FEFT and did not devaluate the RMB in contrary with the expectations from the developed economies. This paper is the first in its field that prepared to compare the foreign banks' foundation in Chinese and Turkish Banking Law. The goal of this study is to solve the differences in language and law basis and foster economic cooperations between two countries. This paper consists of three chapters except for Introduction and Conclusion. It begins with the explanations about foreign banks and objectives-methodology of this study, and then the history and the definition of foreign banks in PRC and Turkey are given in following pages. In Chapter three, it is discussed that how to govern the foreign banks at going in and out of the system. The rules for foundations and the opening the branches of foreign banks are given in a descriptive way in chapter four. The current regulations and the documents related to the foundation of foreign banks are given at the end of the study.