Çok uluslu şirketlerde kültürlerarası değişim yönetimi: Haier Europe örnek olay analizi
  1. Tez No: 896442
  2. Yazar: ALİ ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BELGİN BAHAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez, küreselleşme çağında çok uluslu şirketlerin kültürler arası değişim yönetimini nasıl ele aldıklarını ve bu süreçte karşılaştıkları zorlukları derinlemesine incelemektedir. Bu doğrultuda, beyaz eşya sektörünün önde gelen oyuncularından biri olan Haier'in, Candy Group'u satın almasının ardından yaşadığı değişim sürecini ele almıştır. Küresel ekonomik entegrasyonun hız kazandığı günümüzde, şirketlerin kültürel çeşitlilikleri yönetme becerisi, uluslararası başarıları açısından kritik bir öneme sahiptir. Bu bağlamda, tez, Haier'in Candy Group'u satın almasının getirdiği değişim sürecinin dinamiklerini ve bu süreçte karşılaşılan zorlukları analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın ilk aşamasında, kültürler arası değişim yönetiminin teorik temelleri ve çok uluslu şirketlerdeki uygulamalarıyla ilgili kapsamlı bir literatür taraması yapılmıştır. Bu literatür taraması, değişim yönetimi ve kültürler arası yönetim teorilerinin yanı sıra, önceki araştırmaların sonuçlarını da içermektedir. Hofstede (1980), Trompenaars (1997) ve Schein (2010) gibi akademisyenlerin çalışmaları, kültürel farklılıkların kurumsal değişimi nasıl etkilediğine dair önemli içgörüler sunmaktadır. Ayrıca, Nestlé'nin Çin'deki genişlemesi (2020) ve IKEA'nın Çin'e girişi (1998) gibi çok uluslu şirketlerin kültürler arası değişimi yönetme süreçleri de incelenmiştir. Bu teorik çerçeve, Haier'in Candy Group'u satın almasının ardından yaşanan değişim sürecinin daha iyi anlaşılmasını sağlamak amacıyla kullanılmıştır. Araştırma, Haier'in tarihçesi, Candy Group ile birleşmesi sonrası yaşanan yapısal dönüşüm ve kültürel çeşitliliği ele alarak, şirketin karşılaştığı özgün zorlukları derinlemesine incelemektedir. Haier'in, uluslararası bir şirket olarak, farklı kültürlerle etkileşimde bulunma ve bu kültürlerin iş yapma biçimlerini anlayarak uyum sağlama yeteneği üzerinde durulmuştur. Candy Group'un satın alınmasının ardından, Haier'in organizasyonel yapısında meydana gelen değişiklikler, şirketin kültürel dinamikleri ve iş yapma yöntemleri arasındaki etkileşimler detaylandırılmıştır. Bu bağlamda, değişim süreçlerinin nasıl yönetildiği, hangi stratejilerin uygulandığı ve bu stratejilerin etkinliği üzerine odaklanılmıştır. Vaka çalışması metodolojisi kullanılarak gerçekleştirilen bu araştırma, Haier'in Candy Group'u satın aldıktan sonra karşılaştığı başlıca zorlukları ve bu zorluklarla başa çıkmak için uyguladığı stratejileri kapsamlı bir şekilde ele almaktadır. Bu zorluklar arasında, kültürel farklılıklar, iletişim engelleri, çalışan direnci ve organizasyonel uyumsuzluklar yer almaktadır. Özellikle, kültürel farklılıkların yönetilmesi, farklı iş kültürlerinin bir araya gelmesi ve bu kültürel çeşitliliğin iş süreçlerine entegrasyonu konularında yaşanan zorluklar detaylı bir şekilde incelenmiştir. Tez, bu zorlukların üstesinden gelmek için uygulanan stratejilerin etkinliğini değerlendirirken, Haier'in liderlik tarzının bu süreçlerdeki rolünü de araştırmaktadır. Liderlik tarzlarının, kültürler arası değişim çabalarını nasıl şekillendirdiği ve bu süreçlerin başarıyla uygulanmasına katkıda bulunan etmenler üzerinde durulmuştur. Tez, Haier'in liderlik tarzlarının kültürel dinamikler üzerindeki etkilerini analiz ederken, değişim süreçleri sırasında karşılaşılan başarılar ve zorluklar üzerine de odaklanmıştır. Liderliğin, değişim süreçlerinin etkin bir şekilde yönetilmesinde kritik bir rol oynadığı ve kültürel çeşitliliğin iş süreçlerine entegrasyonunda önemli bir faktör olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca, Haier'in Candy Group ile yaşadığı birleşme sürecinin, diğer çok uluslu şirketler için kültürler arası değişim yönetimi konusunda potansiyel dersler ve stratejiler sunduğu belirlenmiştir. Bu bağlamda, Haier'in deneyimlerinden elde edilen derslerin, benzer kültürel ve organizasyonel değişim süreçlerinde olan diğer şirketler için öğretici nitelikte olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç olarak, bu çalışma, Haier'in Candy Group'u satın almasının ardından yaşadığı kültürel ve organizasyonel dönüşüm sürecini kapsamlı bir şekilde analiz ederek, kültürler arası değişim yönetimi konusunda önemli içgörüler sunmaktadır. Tez, çok uluslu şirketlerin kültürel çeşitliliği yönetme yaklaşımlarını anlamak ve başarılı değişim yönetimi stratejilerini belirlemek açısından değerli bilgiler sağlamaktadır. Haier'in bu süreçteki deneyimlerinin, diğer çok uluslu şirketler için stratejik öneriler ve uygulama tavsiyeleri sunduğu vurgulanmıştır. Araştırma, kültürel çeşitliliğin ve değişim yönetiminin iş dünyasındaki önemini bir kez daha gözler önüne sererken, bu konudaki literatüre önemli katkılarda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines in depth how multinational companies handle cross-cultural change management in the era of globalization and the challenges they face in this process. In this respect, it analyses on the transformation process of Haier, one of the leading players in the white goods industry, following its acquisition of Candy Group. In today's world of accelerating global economic integration, the ability of companies to manage cultural diversity is critical to their international success. In this context, the thesis aims to analyze the dynamics of the change process brought about by Haier's acquisition of Candy Group and the challenges faced in this process. In the first phase of the study, a comprehensive literature review was conducted on the theoretical foundations of cross-cultural change management and its applications in multinational companies. This literature review includes the theories of change management and cross-cultural management as well as the results of previous research. The work of scholars such as Hofstede (1980), Trompenaars (1997) and Schein (2010) provides important insights into how cultural differences affect organizational change. The processes by which multinational corporations manage cross-cultural change, such as Nestlé's expansion in China (2020) and IKEA's entry into China (1998), have also been examined. This theoretical framework is used to provide a better understanding of the change process following Haier's acquisition of Candy Group. The research examines in depth the history of Haier, the structural transformation and cultural diversity following the merger with Candy Group, and the unique challenges faced by the company. As an international company, Haier's ability to interact with different cultures and understand and adapt to their ways of doing business is emphasized. Following the acquisition of Candy Group, changes in Haier's organizational structure and the interactions between the company's cultural dynamics and ways of doing business are detailed. In this context, the focus is on how change processes were managed, which strategies were implemented and the effectiveness of these strategies. Using a case study methodology, this research provides a comprehensive overview of the main challenges Haier faced after acquiring Candy Group and the strategies it implemented to overcome these challenges. These challenges include cultural differences, communication barriers, employee resistance and organizational misalignments. In particular, the challenges of managing cultural differences, bringing together different business cultures and integrating this cultural diversity into business processes are examined in detail. The thesis evaluates the effectiveness of strategies to overcome these challenges and explores the role of Haier's leadership style in these processes. It focuses on how leadership styles shape cross-cultural change efforts and the factors that contribute to the successful implementation of these processes. While analyzing the effects of Haier's leadership styles on cultural dynamics, the thesis also focuses on the successes and challenges encountered during the change processes. It is concluded that leadership plays a critical role in the effective management of change processes and is an important factor in the integration of cultural diversity into business processes. Furthermore, Haier's merger with Candy Group offers potential lessons and strategies for other multinational companies in managing cross-cultural change. In this context, it is concluded that the lessons learned from Haier's experience are instructive for other companies undergoing similar cultural and organizational change processes. In conclusion, this study provides important insights on cross-cultural change management by comprehensively analyzing Haier's cultural and organizational transformation process following its acquisition of Candy Group. The thesis provides valuable insights for understanding multinational companies' approaches to managing cultural diversity and identifying successful change management strategies. It is emphasized that Haier's experiences in this process provide strategic and practical recommendations for other multinational companies. The research once again demonstrates the importance of cultural diversity and change management in the business world and makes important contributions to the literature on this subject.