Kıbrıs Türklerinin mücadelesinde üniversiteli öğrenciler
University students in the struggle of the Turkish cypriots
  1. Tez No: 896457
  2. Yazar: BELGİN YÜCEEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
Çalışmamızda Kıbrıs Türklerinin mücadelesinde üniversite öğrencilerini Erenköy Direnişine katılmaya zorlayan süreç ve bu sürecin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)'nin oluşumuna etkileri ile Türkiye'nin Kıbrıs politikasına yansımaları araştırılmıştır. Öncelikle KKTC ile kara bağlantısı olmayan Erenköy ziyaret edilerek müze, savaşın yaşandığı alan ve bugün bile görülebilen savaşın izleri yerinde incelemiştir. Erenköy'e çıktıklarında 550 kişi olan ancak bugünlerde yaklaşık 100 kişisinin hayatta olduğu 80-85 yaşlarındaki Erenköy'ün üniversite öğrencisi mücahitleri ile görüşmeler yapılarak yaşanan olaylar birinci ağızdan tespit edilmiştir. Geniş bir literatür araştırması, kitaplar, tezler, makaleler, anılar, gazeteler, kısıtlı da olsa arşiv bilgileri ile çalışmamızın içeriği desteklenmiştir. Üniversite öğrencisi mücahitlerin iyi eğitimli ve modern silahlarla donatılmış yaklaşık 15.000 kişiden oluşan Rum-Yunan ordusuna karşı Erenköy'ü savunmada gösterdikleri başarı ve sonraki 1,5 yıllık zamanda bölge halkına verdikleri destek gelecek nesiller için derslerle doludur. Burada yaşanan olayların her aşaması Kıbrıs Türkünün direnme gücünü artırmıştır. Erenköy'e çıkan 550 üniversite öğrencisi mücahit hem köprü başı Erenköy'ü elde tutmayı başarmış hem de Kıbrıs'ın diğer bölgelerine silah ve cephane transferine imkan sağlamıştır. Üniversite öğrencisi mücahitlerin bu çabası Erenköy direnişini daha da anlamlandırmış ve Erenköy'ü Kıbrıs mücadelesinin başlangıcı haline getirmiştir. Bu mücadele sonunda Erenköy Kıbrıs Türkünün Çanakkale'si olmuştur. Erenköy'de kendilerine verilen görevleri başarı ile yapan gençler sürecin sonunda okullarına dönerek eğitimlerini tamamlamış özellikle 1974'ten sonra siyasetçi, rektör, profesör, iş adamı, yazar, ressam ve müzisyen vb. olarak KKTC'nin oluşumunda önemli görevler üstlenmişlerdir. Erenköy Direnişi bir taraftan KKTC'nin temel taşlarını döşerken bir taraftan da Türkiye'nin ulusal çıkarları için Kıbrıs'ın vazgeçilmez olduğunu Türk hükümetinin anlamasını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, the process that compelled university students to participate in the Erenköy Resistance during the struggle of the Turkish Cypriots, and the effects of this process on the formation of the Turkish Republic of Northern Cyprus (TRNC) and its reflections on Turkey's Cyprus policy have been investigated. First, Erenköy, which has no land connection with the TRNC, was visited, and the museum, the area where the war took place, and the traces of the war that can still be seen today were examined on-site. Interviews were conducted with the Erenköy student defenders, who numbered 550 when they landed in Erenköy but now only about 100 of them, aged 80-85, are alive today, to document the events firsthand. A broad literature review, books, theses, articles, memoirs, newspapers, and limited archival information supported the content of our study. The success of the university student defenders in defending Erenköy against the Greek-Greek Cypriot army of approximately 15,000 well-trained and modern-armed soldiers and the support they provided to the local population over the following 1.5 years are filled with lessons for future generations. Every stage of the events here increased the resistance power of the Turkish Cypriots. The 550 university student defenders who landed in Erenköy not only managed to hold the crucial point of Erenköy but also facilitated the transfer of weapons and ammunition to other parts of Cyprus. The efforts of the university student defenders gave more meaning to the Erenköy resistance and made Erenköy the starting point of the Cyprus struggle. As a result of this struggle, Erenköy became the Gallipoli of the Turkish Cypriots. The young people who successfully completed the tasks assigned to them in Erenköy returned to their schools at the end of the process to complete their education. Especially after 1974, they took on important roles in the formation of the TRNC as politicians, rectors, professors, businessmen, writers, painters, musicians, etc. The Erenköy Resistance not only laid the foundation stones of the TRNC but also made the Turkish government realize that Cyprus is indispensable for Turkey's national interests.