K.K.T.C Cumhurbaşkanı Rauf R. Denktaş'ın Annan Planı sürecindeki mücadelesi
Turkish Republic of Northern Cyprus's President Rauf R. Denktaş's Struggle in the Process of Annan Plan
- Tez No: 530765
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VEYSİ AKIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 306
Özet
Türklerin Kıbrıs'taki varlık mücadelesinde Türkiye'nin bu askeri müdahaleleri hayati bir öneme sahip olsa da Faiz Kaymak, Dr. Fazıl Küçük ve Rauf Raif Denktaş gibi siyasi aktörlerin yerel ve uluslararası çapta verdikleri mücadele büyük bir önem taşımaktadır. Özellikle Denktaş'ın Kıbrıs Davası ile özdeşleşen kimliği, yaşamı ve mücadelesi, Kıbrıs'taki Türklerin varlığının ayakta kalmasında özel bir öneme sahiptir. Denktaş, Kıbrıs'ta çeşitli kamu görevleri üstlenmesinden itibaren Kıbrıs Türk halkının varlığı ve bağımsızlığı için mücadele etmeye başlamış, bu mücadelesinde ilk başlarda savcılık ve benzeri kamu görevleri üstlenmiş, Ada'da Türklere karşı silahlı eylemlerin artmasıyla Türk Mukavemet Teşkilatı'nın kurucularından birisi olarak bir silahlı mücahit olarak yer almıştır. Daha sonra ise Türklerin kurduğu siyasi organizasyonlarda temsilcilik yapmış, müzakere ve görüşmelerde Türkleri temsil etmiş nihayetinde 1973'ten itibaren Kıbrıs Türklerinin benzersiz lideri olarak Kıbrıs Davası'nın bayraktarlığını yapmıştır. Bütün bunlara karşın Kıbrıs sorununun çözümünde yeni bir aşamayı temsil eden Annan Planı'nın hayata geçirilmesi sürecinde Denktaş çözümün önündeki bir engel olarak görülmüş ve başta Türkiye olmak üzere bütün taraflarca müzakerelerden çekilmeye zorlanmıştır. Denktaş'a yönelik bu zorlamalarda gerek Türkiye'den gerekse de uluslararası platformdan hem siyasi çevreler hem de medya yer almış, hatta bunların tamamı yakın bir iş birliği içerisinde hareket etmiştir. Bu çalışmada Annan Planı'nın tartışıldığı dönemde Denktaş'a yönelik olarak yürütülen karalama kampanyası ele alınmıştır. Araştırma bütünlüğü içerisinde Denktaş'ın Kıbrıs Davası için ifade ettiği önemi ortaya koyması açısından öncelikle Kıbrıs sorununun tarihi, Türklerin sivil ve askeri mücadelesi, bu mücadelede Denktaş'ın rolü, Denktaş'ın genel olarak sivil ve siyasi yaşamı ayrı ayrı ele alınmıştır. Ayrıca Annan Planı geniş bir şekilde ele alınırken bu Plan'ın tartışıldığı günlerde Denktaş'a karşı yürütülen kampanya ve nihayetinde gelinen nokta da çalışmanın içerik ve kapsamına uygun olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although these military interventions made by Turkey were vitally important for the presence of Turks on the island, struggles of some political actors such as Faiz Kaymak, Dr. Fazıl Küçük and Rauf Raif Denktaş in national and international arena are also of great importance. In particular, Denktaş's identity, life and struggle identified with Turkish Cypriot Cause has a special importance for the survival of Turkish Cypriots. From the time Denktaş assumed several civil services in Cyprus, he started to struggle for the existence and sovereignty of Turkish people on the island. He, at first, worked as an accomplished barrister and undertook some other similar civil services, then helped establish Turkish Resistance Movement (TMT) and struggled as an armed mujaheed as a result of the increased pressure and armed attacks against Turks on the island. Later, he led political organizations founded by the Turks, represented Turkish Cypriots in negotiations and agreements, and eventually, played a leading role in Cyprus Cause as an irreplaceable leader of Turkish Cypriots since 1973. Despite all his endeavours for consolidation of Turkish Cypriots' rights, during the implementation process of Annan Plan which was thought to be a new phase for the Cyprus problem, Denktaş was seen as an obstacle for the settlement of the problem and was forced to withdraw from negotiations notably by Turkey and all other parties. Political circles and media organs both in Turkey and international platforms all took part in the coercion process of Denktaş and most of them acted together. This study discussed smear campaign mounted against Denktaş during the period when Annan Plan was on the agenda in international policy. As well as revealing Denktaş's importance for Cyprus Cause, the study addressed the origin of the Cyprus problem, the Turk's civil and military struggles, Denktaş's role in these struggles and Denktaş's civil and political life in general. In addition, Annan Plan, the campaign launched against Denktaş during the time when the plan was discussed and their consequences were also analyzed in detail in compliance with the content and scope of the study.