Operada Verismo ve La Traviata
Verismo at opera and La Traviata
- Tez No: 89646
- Danışmanlar: PROF. SEVDA AYDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Opera Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Bu çalışma, edebiyat alanında başlayarak güzel sanatların tüm dallarını etkisi altına alan gerçekçilik akımının, opera sanatına olan katkısının ve La Traviata operasının bu tür açısından öneminin ve yerinin saptanması amacıyla yapılmıştır. ilk aşamada 18. ve 19. Yüzyıl Avrupa'sında gerçekçilik akımının doğuşuna yol açan faktörler incelenmiş, ikinci aşamada gerçekçilik (verismo) akımının opera sanatına yansıyışı ele alınmış, üçüncü aşamada La Traviata operası incelenmiş ve son aşamada ise, La Traviata'nın“Verismo”açısından yeri ve önemi saptanmıştır. iCOTKSEKÖĞRETİMKDRÜlf
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study's goal is to determine the contribution of realism, which started as a literary movement and influenced ail the branches of fine arts, to opera, and to establish the importance and place of La Traviata as an example of this trend. First, the factors that gave birth to the realism movement at the eighteenth and nineteenth century Europe has been examined. Then, the reflections of realism (verismo) trend to opera art has been investigated. Next, the La Traviata opera has been examined. Finally, the place and importance of La Traviata in the context of“Verismo”has been established. II