Impact of state and non-state actors on Israel's cybersecurity infrastructure and the law of international responsibility
Devlet ve devlet dışı aktörlerin İsrail'in siber güvenlik altyapısı ve uluslararası sorumluluk hukuku üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 896480
  2. Yazar: HÜSEYİN SERHAT SOLMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE KÜBRA ECEMİŞ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu tez, İsrail'in siber güvenlik politikaları üzerinde devlet ve devlet dışı aktörlerin etkilerini, bu etkilerin ülkenin siber güvenlik yapılanmasına nasıl yansıdığını incelemektedir ve uluslararası sorumluluk hukuku bağlamında ilgili vaka analizlerini içermektedir. Çalışmada nitel belge analiz yöntemleri kullanılmıştır ve bu aktörlerin tarihsel gelişimlerini, İsrail'in siber güvenlik alanına olan katkılarını ve uyum süreçlerini detaylı olarak ele almaktadır. Ayrıca, Siyonist düşünürler tarafından İsrail'in kuruluşundan önce şekillendirilen milli güvenlik anlayışının ve İsrail vatandaşlarının sahip olduğu inovasyon kültürünün ülkenin siber güvenlik altyapısının gelişimine önemli etkilerde bulunduğunu ortaya koymaktadır. Çalışma, İsrail devletine ait siber güvenlik kurumları ile özel sektör arasındaki işbirliğinin ve uluslararası müttefiklerle kurulan ilişkilerin siber güvenlik ekosistemi üzerindeki olumlu etkilerini tartışmaktadır. İsrail'in askeri sistem içinde elit personel yetiştirme odaklı eğitim programlarının, kamu ve özel sektör işbirliklerini nasıl güçlendirdiği ve bu programların siber güvenlik sonuçları üzerindeki etkilerini analiz etmektedir. Bulgular, uluslararası hukuk bağlamında değerlendirilmiş ve İsrail ile bağlantılı bir siber operasyon olan Pegasus casus yazılımı, devletlerin sorumluluğu hukuku açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the impact of state and non-state actors on Israel's cybersecurity realm, their influence on the country's cybersecurity framework, and case analysis within the context of the Law of International Responsibility. The study utilized qualitative document analysis methods to examine the historical evolution of these actors, their adaptation to cybersecurity environments, and their impact on Israel's current cybersecurity landscape. It reveals that the concept of national security, shaped by Zionist thinkers even before the establishment of Israel, and the innovation culture of Israeli citizens significantly influenced the development of the country's cybersecurity infrastructure. The study also highlighted the positive effects of collaboration between Israel's state cybersecurity agencies and private entities and the beneficial relationships established with international allies. The impact of Israel's training programs, which focus on cultivating elite personnel within the military system, strengthens both public and private sector collaborations in cybersecurity. An analysis has been conducted to assess the results of these programs on cybersecurity. The findings are evaluated under international law, and the Pegasus spyware operation associated with Israel is analyzed within the framework of Law of State Responsibility.