Exploring linguistic landscapes in immigration and tourism hubs: A case study of Fatih, Istanbul
Göç ve turizm merkezlerinde dil manzaralarını inceleme: Fatih, İstanbul üzerine bir durum çalışması
- Tez No: 896481
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN BAYYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu karma yöntemli çalışma, İstanbul'un Fatih ilçesinde yer alan, turizm ve göçün yoğun olduğu iki mahallenin dilsel manzarasını araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırma soruları, (1) Aksaray ve Sultanahmet mahallelerinin kamusal alanlarındaki dillerin çeşitliliği ve yaygınlığını, (2) Aksaray ve Sultanahmet mahallelerinin kamusal alanında toplanan iki veya çok dilli tabelalarda İngilizcenin dil hiyerarşisindeki konumunu ve (3) siyasi çatışmalar ve savaş gibi küresel olayların yerel kamusal alanın dilsel manzarası üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlamıştır. Nicel veriler, bu mahallelerin kamusal alanlarında dükkan tabelaları, duvar yazıları, posterler gibi çeşitli görsellerin fotoğraflanması yöntemiyle toplanmıştır. Nitel veriler ise, her mahalleden iki gönüllü katılımcıyla yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerle elde edilmiştir. Bulgular, her iki mahallenin kamusal alanlarındaki dil çeşitliliğinin oldukça zengin olduğunu ve tabelalardaki İngilizcenin konumunun tabelaların türüne bağlı olarak değişkenlik gösterdiğini, ancak genellikle orta veya alt pozisyonda yer aldığını ortaya koymuştur. Ayrıca, küresel olayların, bu yerel mekanların dilbilimsel manzarası üzerinde, çeşitlilik ve belirli dillerin görünümü açısından önemli etkileri olduğu ortaya çıkmıştır. Son olarak, nitel verilerin sonuçları, katılımcıların, dükkanlarında belirli dillerin kullanımına karşı, çeşitli tutumlar ve belirli duygular beslediğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The present mixed methods study aims to explore the linguistic landscapes of two, tourism and immigration-dominated neighborhoods in the district of Fatih, Istanbul. The research questions aimed to explore (1) the diversity and prevalence of languages in the public spaces of Aksaray and Sultanahmet neighborhoods (2) the position of English in the language hierarchy on bi-/multilingual signs collected in the public space of Aksaray and Sultanahmet neighborhoods, and (3) the impacts of globally far-reaching events, such as political conflicts and warfare, on the linguistic landscape of local public space. Quantitative data were gathered through the method of photographing various images, such as shop signs, graffiti, posters, etc. in the public space of these neighborhoods. Qualitative data were gathered through semi-structured interviews that were conducted with two voluntary participants from each neighborhood. The findings revealed that the diversity of languages in the public spaces of both neighborhoods is remarkably rich, and also the position of English on bilingual or multilingual is variable depending upon the types of signs, yet generally is either in the middle or at the bottom place. It is also revealed that global events have important impacts on the linguistic landscape of these local places in terms of the diversity and appearance of certain languages. Lastly, the results of the qualitative data revealed that participants have various attitudes and nurture particular emotions towards the use of certain languages in their shops.