Bakteriyel nanoselüloz üzerinde kontrol edilebilir antibakteriyel aktiviteye sahip nanokompozitlerin immobilizasyonu
Nanocomposites immobilization with controllable antibacterial activity on bacterial nanocellulose (BNC)
- Tez No: 896479
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU BOZACI, PROF. DR. ANDREA ZILLE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez çalışmasında, Hestrin-Schramm kültür ortamında Glucoacetobacter hansenii bakterisi kullanılarak bakteriyel nanoselüloz yapısı üretilmiştir ve üretilen yapı tıbbi amaçlarla kullanılmak üzere dört farklı metal nanopartikül (Ag, ZnO, Cu ve Cu2O) ile modifiye edilmiştir. Metal nanopartiküller ile modifiye edilen bakteriyel nanoselüloz yapının analizleri için SEM-EDS, FT-IR, AAS ve 2 farklı antibakteriyel test (AATCC 147-TM100 ve ASTM E2149) kullanılmıştır. Analizler sonucunda metal nanopartiküller ile modifiye edilen bakteriyel nanoselüloz yapıların (özellikle gümüş nanopartikül ile modifiye edilen yapı) tıbbi amaçlı kullanılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, bacterial nanocellulose structure produced by using Glucoacetobacter hansenii bacteria in Hestrin-Schramm culture medium. Therefore, produced structure has modified with four different metal nanoparticles (Ag, ZnO, Cu and Cu2O) for use medical purposes. For analyses of bacterial nanocellulose structure modified with metal nanoparticles, SEM, FT-IR, EDS, AAS and 2 different antibacterial tests (AATCC 147-TM100 and ASTM E2149) were used. As a result of the analyzes, it has been observed that bacterial nanocellulose structures modified with metal nanoparticles (especially, structure which modified one with silver nanoparticle) can be used for medical purposes.