Improving qualitiy and impact of publicly funded academic research in Türkiye: The case of chemistry
Türkiye'de kamu kaynakları ile fonlanan akademik araştırma projelerinin kalite ve etkisinin artırılması: Kimya örneği
  1. Tez No: 896486
  2. Yazar: SALİH HACIALİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SEMİH AKÇOMAK, DOÇ. DR. BORA KAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
Son yıllarda araştırma sonuçlarının ekonomik ve toplumsal faydaya dönüştürülmesine yönelik yükselen beklenti nedeniyle, kamu araştırma finansman sistemleri değişim göstermektedir. Günümüz araştırma politikası ve fonlama sistemlerinde, üniversiteler ve araştırma merkezleri için iki ana bütçe tahsis kanalı bulunmaktadır: kurumsal bütçe ödeneği ve proje finansmanı. Bu iki kanal arasında, proje finansmanı, hükümetler tarafından politika uygulama aracı olarak tercih edilen tahsis kanalı haline gelmiştir. Dolayısıyla, proje finansman mekanizmasının etkinliğini ve etkisini artırma gerekliliği, araştırma politikalarının en önemli gündemlerinden biri haline gelmiştir. Bu bağlamda, bu tez, kamu fonlama sisteminde proje fonlama araçlarının kalite ve etkisini artırmaya odaklanmaktadır. Tezin kapsamı, Türkiye'deki araştırma sisteminde uygulanan bir örnek olarak, tek bir fonlama aracı ve bilimsel alanla sınırlı tutulmuş olup, Kimya alanı seçilmiştir. Bu amaçla, en köklü kamu araştırma finansman programı tarafından fonlanan, rastgele seçilmiş 100 kimya projesi, tamamlanmalarından yaklaşık 10 yıl sonra incelenmiştir. Bulgular hem portföy olarak hem de tek proje seviyesinde sunulmuş ve tartışılmıştır. Bunun yanı sıra, tez kapsamında, portföydeki projelerin performans esaslı sıralanmasında kullanılmak üzere bir puanlama ve sıralama aracı geliştirilmiştir. Bu araç vasıtasıyla projeden elde edilen farklı türde çıktıların ağırlıkları dikkate alınarak birleşik“Proje Performans Puanı”hesaplanıp, projeler sıralanabilmektedir. Çıktıların ağırlıklarının belirlenmesi ve Kimya alanına özgü hale getirilmesi için Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) kullanılmıştır. AHP anket sonuçları, proje yürütücülerinin tamamının temel alanları kimya olmasına rağmen, her çıktının önem derecesinin kişilerin alt alanlarına bağlı olarak farklılık gösterebileceğini ortaya koymuştur. Uzman değerlendirmesi sırasında, etki oluşturma sürecindeki sorunlu alanlar belirlenmiş ve bu sorunların ardındaki nedenler nitel analiz yöntemleri ile derinlemesine incelenmiştir. Bulgular, literatürdeki teorilere dayanarak tartışılmış ve politika önerileri sunulmuştur. Araştırmayı fonlayan kuruluş ile araştırmacı arasındaki sözleşmesel ilişkinin güçlendirilmesi, proje sonrası faaliyetlerin fonlanması ve izlenmesi, iş birliklerini güçlendirmek amacıyla programın tematik portföyler etrafında yeniden tasarlanması, etkilerin artırılması için en öne çıkan politika çıkarımları olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Structure of research funding system has been changing over the past decades due to high demand for translating research results into economic and societal benefit. Institutional funding and project funding are two main allocation channels for universities and research institutions in today's research policy and funding systems. Between them, project funding has been preferred channel by governments as an instrument to implement policy, therefore, the relevance and interest to improve efficiency and impact of project funding mechanism is one of the major concerns in research policy. Accordingly, this thesis is focused on improving quality and impact of project funding allocation channel in public research funding system. The scope of the thesis narrowed down to one funding instrument and one scientific field, Chemistry, as an example of being implemented in a middle-income country's research system, in Turkish Research System. For this purpose, randomly selected 100 chemistry projects that were funded the most established public research funding program were investigated about 10 years after their completion. Findings were presented and discussed in both portfolio level and individual project level. Besides that, a scoring tool was developed to measure a composite outcome performance score for ranking projects in the portfolio. Proposed scoring tool can measure heterogeneous outcomes in a single composite score called“Project Performance Score”based on weights each output. To determine the weights of outputs and customizing it to chemistry field, Analytic Hierarchy Process (AHP) was used. AHP survey results showed that even though their major field was chemistry, degree of importance of each output in PI' perspective could be different based on their sub-fields. Problematic areas in the impact generating process were identified during the expert review and reasons behind those problems were investigated deeper by qualitative analysis methods. Findings were discussed based on the theories in the literature and solutions were proposed as policy recommendations. Establishing a stronger contractual relationship with researchers, financing and monitoring post-project activities and redesigning the program around thematic portfolios for enhancing collaborations were found to be most prominent policy implications for improving impact.