Akut dental ağrılı bireylerde farklı ilaç kombinasyonlarının etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the efficacy of different drug combinations in individuals with acute dental pain
  1. Tez No: 896487
  2. Yazar: İBRAHİM DOĞRU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT CİĞERİM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmanın amacı akut dental ağrı tedavisinde naproksen sodyum + kodein fosfat (550/30 mg) ve deksketoprofen trometamol + parasetamol (25/300 mg) ilaçlarının etkinliğini değerlendirmektir. Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı'na alt yarı gömülü yirmilik dişten kaynaklı akut perikoronitis şikayeti ile başvuran 62 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar randomize olarak iki gruba ayrılarak A grubuna naproksen sodyum + kodein fosfat (550/30 mg), B grubuna deksketoprofen trometamol + parasetamol (25/300 mg) verilerek ilk dozdan itibaren 6., 12., 18., 24. saatlerde ve 2., 3., 4., 5., 6. ve 7. günlerde hissettikleri ağrıyı VAS skoruna kaydetmeleri istendi. Toplanan veriler SPSS programı kullanılarak istatistiksel olarak analiz edilip yorumlandı. Çalışmadaki bireylerin 51'i kadın, 11'i erkekti ve yaş ortalamaları 22,94'tü. A ve B gruplarında ise yaş ortalamaları sırasıyla 23,74±5.4 ve 22,45±5,6 idi. A grubundaki hastaların %12,9' u erkek iken, kadın sayısı oranı ise %87,1'di. Buna karşılık, B grubundaki erkek ve kadın sayısı oranları sırasıyla %22,6 ve %77,4' tü. Her iki grubun başlangıç VAS değerleri benzer bulundu. Zamanlara göre gruplar arası VAS değişimlerine bakıldığında 7. günde B grubunda istatiksel olarak anlamlı bir değişim olduğu görüldü. Sonuç olarak VAS değerlerinin benzer olması akut ağrı tedavisinde deksketoprofen trometamol+parasetamol kombinasyonunun da akut ağrı tedavisinde çözüm olarak tercih edilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effectiveness of naproxen sodium + codeine phosphate (550/30 mg) and dexketoprofen trometamol + paracetamol (25/300 mg) in the treatment of acute dental pain. 62 patients who applied to Yüzüncü Yıl University, Faculty of Dentistry, Department of Oral and Maxillofacial Surgery with complaints of acute pericoronitis caused by a lower semi-impacted wisdom tooth were included in the study. The patients were randomly divided into two groups, and naproxen sodium + codeine phosphate (550/30 mg) was given to group A, and dexketoprofen trometamol + paracetamol (25/300 mg) was given to group B. They were asked to record the pain they felt to VAS score at the 6th, 12th, 18th, 24th hours, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th day after the first dose for evaluate the pain. The collected data were statistically analyzed and interpreted using the SPSS program. 51 of the individuals in the study were women, 11 were men, and their average age was 22.94. The average age of the individuals in group A was 23.74±5.4 and group B was 22.45±5.6. While 12.9% of the patients in group A are male, the number of females is 87.1%. On the other hand, the number of men and women in group B is 22.6% and 77.4%, respectively. Initial VAS values of both groups were found to be similar. When the VAS changes between groups were examined according to time, it was seen that there was a statistically significant change in group B on the 7th day. As a result, the similarity of VAS values shows that dexketoprofen trometamol + paracetamol combination can be preferred as a solution in acute pain treatment.