Implementing obligatory labor in road construction during the Tanzimat period
Tanzimat döneminde yol yapımında zorunlu çalıştırma uygulaması
- Tez No: 896488
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YÜCEL TERZİBAŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez birkaç temel iddiayı öne sürmektedir. İlk olarak, Osmanlı devleti ve yerel elitlerin, Tanzimat reformlarının bir parçası olarak yol yapım seferberliğini başlattığını ortaya koymaktadır. İmparatorluğun mali yetersizlikleri, yol yapım teknikleri ve elitlerin halk üzerindeki denetim yöntemleri nedeniyle, zorunlu iş gücü kullanımı bir çözüm olarak benimsenmiştir. Bu çözüm, çeşitli bölgelerde ilk başta başarılı olsa da, bu zorunluluğu resmileştiren yasal çerçeve daha sonra oluşturulmuştur. Bu düzenlemenin temelleri modern hukukta yer bulmuş, bürokrasinin giderek karmaşıklaşmasıyla birlikte yükümlülük, bireyselleştirilmiş ayni bir vergi olarak şekillendirilmiştir. Devlet, bu yükümlülüğün işçiler için faydalı yollar inşa edeceği ve dolayısıyla hem yasal hem de adil olacağı savunmasıyla bu uygulamayı meşrulaştırmıştır. Bu gerekçe, zorunlu iş gücünü diğer angarya türlerinden ayıran en önemli faktör olmuştur. Ancak uygulamada, zorunlu iş gücü hâlâ yasa dışı ve baskıcı yöntemlerle gerçekleştirilmiştir. Reayanın gördüğü muamele, her zaman bireyselleştirilmiş ayni vergi modeliyle uyumlu olmamıştır. Çalışma koşulları ise genellikle kötü olup işçilerin sağlığını olumsuz etkilemiştir. Devlet, gerektiğinde konaklama hizmetleri sağlamakta zorlanmış, sağlandığında ise bu hizmetlerin kalitesi düşük olmuştur. Yol yapım sahalarında iş kazaları, yaralanmalar ve sömürü yaygın bir şekilde görülmüştür. Son olarak, devlet elitleri, modern bürokrasi yoluyla hayırseverliği Sultan ile tebaası arasındaki patrimonyal bağı güçlendiren bir araç olarak kullanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis makes several claims. First, it demonstrates that the Ottoman state and local elites initiated the road construction campaign as part of the broader Tanzimat reforms. Due to the Empire's financial limitations, road construction techniques, and the methods these elites used to exert control over the population, they arrived at a particular solution: the use of forced labor. While this solution initially proved successful in various regions, the legal framework to formalize this obligation was implemented later. The legal foundation for this arrangement was embedded in modern law. In increasingly bureaucratic and complex ways, the obligation was established as an individualized in-kind tax. The state's justification for this was the argument that the roads constructed through the labor obligation would benefit the workers themselves, making it both legal and just. This reasoning also distinguished this form of obligation from other types of forced labor, including corvée. In practice, however, the obligation still involved extralegal and coercive practices. The treatment of the subjects did not always adhere to the individualized in-kind tax model. Working conditions were poor and detrimental to the workers' health. The state sometimes struggled to provide necessary accommodation services, and when provided, these services were often of low quality. Work-related accidents, including injuries and exploitation, were common at the road construction sites. Finally, the state elites, through the modern bureaucracy, used charity as a means to strengthen the patrimonial bond between the Sultan and his subjects.