Farmers' perceptions of future drought: Insights from a survey and probit analysis of key influencing factors
Çiftçilerin gelecek kuraklık algıları: Bir anket ve probit analizi ile anahtar etkileyen faktörler üzerine içgörüler
- Tez No: 896491
- Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ RIZA BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin Konya ilinin 11 ilçesindeki çiftçilerin kuraklık algılarını, farkındalıklarını ve aldıkları önlemleri incelemektedir. Veriler, arpa, ayçiçeği, buğday, havuç ve şeker pancarı gibi ürünler yetiştiren çiftçilerle bir yıl boyunca yüz yüze yapılan yapılandırılmış bir anket kullanılarak toplanmıştır. Ankette hem kapalı hem de açık uçlu sorular yer almış ve nicel veriler ile nitel bilgilerin bir arada sunulmasını sağlamıştır. Verileri analiz etmek ve tanımlayıcı istatistikleri sunmak için frekans analizi kullanılmış ve çiftçilerin kuraklık algıları ve önlemlerine ilişkin temel kalıp ve eğilimlerin belirlenmesine yardımcı olunmuştur. Bulgular, katılımcıların kuraklığa yönelik farkındalık ve tutumlarının yanı sıra en yaygın olarak kullanılan kuraklıkla mücadele tekniklerini de ortaya koymaktadır. Bununla bağlantılı olarak, bu çalışmanın bulguları katılımcıların demografik bilgileri (yaş ve gelir gibi) ile kuraklık konusundaki farkındalıkları arasındaki ilişkiyi ortaya koymuştur. Analizde din, kuraklık algısını etkileyen önemli bir unsur olarak öne çıkmıştır. Katılımcılar damla sulama ve su tüketimini azaltmayı aldıkları önlemler arasında göstermiştir. Bu araştırma, bölgede kuraklığa hazırlığı artırmayı amaçlayan politika yapıcılar ve paydaşlar için değerli bilgiler sunmaktadır. Bulgular, Konya'da tarımsal verimliliği korumak ve kuraklığın etkilerini azaltmak için hedefe yönelik müdahalelere ve destek mekanizmalarına duyulan ihtiyacı vurgularken, çiftçiler arasında kuraklık konusunda farkındalık yaratmanın ön koşul olduğunun da altını çizmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines drought perceptions, awareness, and the precautions of farmers in 11 districts of Konya province, Türkiye. Data were collected using a structured questionnaire conducted face-to-face over one year with farmers growing crops such as barley, sunflower, wheat, carrot, and sugar beet. The questionnaire included both closed and open-ended questions, providing a combination of quantitative data and qualitative insights. Frequency analysis was employed to analyze the data and present descriptive statistics, assisting in identifying key patterns and trends regarding farmers' perceptions of and precautions for drought. The findings reveal participants' awareness and attitudes toward drought, as well as the most commonly deployed drought mitigation techniques. Relatedly, the results of the Probit Model revealed that education, social media, household size, irrigation, keel irrigation, and job satisfaction The participants also addressed drip irrigation and reduced water consumption as precautions that they took. This research provides valuable insights for policymakers and stakeholders aiming to enhance drought preparedness in the region. The findings highlight the need for targeted interventions and support mechanisms to maintain agricultural productivity and mitigate the effects of drought in Konya while also underscoring the prerequisite for raising awareness of drought among farmers.