İletişim, gönüllülük ve yetenek temelli ulusal afet yönetişim modeli
Communication, volunteering and capability-based national disaster coordination model
  1. Tez No: 896490
  2. Yazar: İLAYDA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: OSTİM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, ülkemizde meydana gelen afet anlarında, toplum içerisinde gönüllülük esasına dayanılarak, kişilerin yetenekleri doğrultusunda sınıflara ayrılmış bir gönüllü destek birim modelinin oluşturulması ele alınmıştır. Acil durumlarda, afet bölgelerinde sivil toplum kuruluşlarının hizmetlerinin yeterli olamayacağı noktada, afet bölgesinde ihtiyaç duyulan insan kaynağının bölge ve çevre illerde öncesinde belirlenen ve yetenekleri doğrultusunda uygulamalı eğitimden geçen gönüllü personellerin hızlı ve organize bir şekilde bölgeye ulaştırılması ve afetzedelerin ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenmektedir. Afet modeli sayesinde, afetlere hazırlanan gönüllü profesyonellere belirli sistem ve iletişim araçları kullanılarak ulaşılacak ve bölge içerisinde ihtiyaç duyulan görevlere yardımcı olmaları sağlanacaktır. Böylelikle, afet bölgesinde ihtiyaç duyulan insan kaynağı, bölge ve çevre bölgelerde bulunan gönüllü profesyoneller sayesinde afetler hızlı ve akılcı müdahaleyi gerektiren olayları giderecektir. Her ulusun kendi afet müdahale strateji ve yetkinliklerini geliştirmesi zorunludur. Bu çalışmada, Türkiye için özel olarak tasarlanmış bir Ulusal Afet Müdahale Yönetişim Modeli önerilmiştir. Önerilen model, dijital iletişim ve yönetişim araçlarıyla desteklenen gönüllülerin ve gönüllü yeteneklerinin etkin kullanımını temel alır. Model, yetenek, iletişim, yönetişim ve gönüllülüğe odaklanarak afet müdahale süreçlerini güçlendirmeyi amaçlamaktadır. Uygulamalarla test edilecek ve elde edilen sonuçlarla geliştirilebilecek bu modelin, ulusal düzeyde hızlı ve akılcı müdahale kapasitesini artırması ve afetlere karşı daha etkili bir yanıt verilmesine katkıda bulunması öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the creation of a volunteer support unit model based on the principle of volunteerism within society and divided into classes in line with the people's abilities in the moments of disasters occurring in our country is discussed. In emergencies, at the point where the services of non-governmental organizations in disaster areas cannot be sufficient, it is aimed to deliver the human resources needed in the disaster area to the region in a fast and organized manner by volunteer personnel who are determined in advance in the region and surrounding provinces and who have undergone practical training in line with their abilities and to meet the needs of disaster victims. Thanks to the disaster model, volunteer professionals who are prepared for disasters will be reached by using certain systems and communication tools and they will be provided to assist in the tasks needed within the region. Thus, thanks to the human resources needed in the disaster area, and volunteer professionals in the region and surrounding regions, disasters will eliminate the events that require rapid and rational response and each nation must develop its disaster response strategies and competencies. In this study, a National Disaster Response Governance Model specifically designed for Turkey is proposed. The proposed model is based on the effective utilization of volunteers and volunteer capabilities supported by digital communication and governance tools. The model aims to strengthen disaster response processes by focusing on capability, communication, governance, and volunteerism. It is envisaged that this model, which will be tested through applications and can be improved with the results obtained, will increase the rapid and rational response capacity at the national level and contribute to a more effective response to disasters.