From 'Femina Grata' to 'Femina Sacra': Shifting approaches to Kurdish women in feminist academic discourse
'Makbul kadın'dan 'Kutsal kadın'a: Feminist akademik söylemde Kürt kadınlara yönelik değişen yaklaşımlar
  1. Tez No: 896496
  2. Yazar: ŞİLAN TANK
  3. Danışmanlar: DOÇ. BÜLENT KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Bu tez, Türkiye'de 1980'den günümüze kadar toplumsal cinsiyet literatüründe Kürt kadınlara yönelik akademik yaklaşımın nasıl dönüştüğünü ve bu değişimlere etki eden ve onları şekillendiren politik koşulları incelemektedir. Tezin ilk bölümü, bu politik koşulların akademik üretim üzerindeki etkilerini analiz etmektedir. Deneyimli akademisyenler ve araştırmacılarla gerçekleştirilen mülakatlar ve doküman analizleri aracılığıyla, teorik yaklaşımların politik gelişmeler, feminist taban hareketindeki etkileşimler ve tartışmalar ışığında yıllar içinde akademik üretime nasıl yansıdığı ve hangi teorik ve politik ortaklaşmalar ile kopuşlara yol açtığı ele alınmaktadır. Politik koşulların yıllar içinde nasıl değiştiğini ve akademisyenlerin bu değişimlere yanıt olarak kendilerini nasıl konumlandırdıklarını inceledikten sonra, tezin ikinci bölümünde feminist akademik üretimdeki teorik değişimler araştırılmakta ve stratejik olarak seçilmiş akademik metinlerin analizi yoluyla zaman içinde öne çıkan teorik yaklaşımlar ortaya konmaktadır. İlk bölümde, mülakatlar ve doküman analizleri sonucunda, Kürt kadınlara dair teorik yaklaşımlar genel olarak üç ana döneme ayrılabilecek şekilde incelenmektedir. İkinci bölüm, birçok metni kapsamasına rağmen, özellikle yayınlandığı dönemde ve sonrasında geniş etki yaratmış akademik eserlere odaklanmakta ve bu üç yaklaşımı göstermeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates how the scholarly approach to Kurdish women in gender literature has transformed from 1980 to the present in Turkey by examining the political developments that have influenced and shaped these changes. The first part of the thesis addresses the impact of these political conditions on academic production. Through interviews with experienced scholars and researchers, as well as document analysis, it explores how theoretical approaches have been reflected in academic work over the years due to political developments, interactions, and debates within feminist grassroots movements. It also examines the theoretical alliances and divergences that have arisen. After examining how political conditions have evolved over the years and how academics have positioned themselves in response to these changes, the second part of the thesis explores the theoretical shifts in feminist academic production, highlighting the theoretical approaches that have gained prominence over time through an analysis of strategically selected academic texts. As a result of the interviews and document analysis, theoretical approaches to Kurdish women have been analyzed in a way that can be broadly divided into three main periods. Despite covering a range of texts, this part mainly focuses on the most influential academic works and purports to illustrate the three main approaches identified in the study.