An empirical analysis on the effect of oil prices on producer price inflation in Türkiye
Petrol fiyatlarının Türkiye'deki üretici fiyat enflasyonuna etkisi üzerine ampirik bir analiz
  1. Tez No: 896502
  2. Yazar: BERK CEM KÖSE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTAP IŞIK, DOÇ. DR. ATİLLA ÇİFTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Petrol, günümüz ekonomilerinin bel kemiklerinden birini oluşturmaktadır ve Türkiye Cumhuriyeti'nin de ekonomisinde önemli bir rol oynamaktadır. Türkiye, enerji ithal eden bir ülke olduğundan, global petrol fiyatları ile Türkiye'deki enflasyon arasındaki ilişkinin incelenmesinin önemli olduğu düşünülmüştür. Bu analiz; petrol kontratları fiyatlarındaki, yerli üretici fiyat endeksindeki, kurdaki, asgari ücretlerdeki, Eurozone toplam endüstriyel üretici fiyat endeksindeki ve para arzındakındaki aylık birim değişim verileri kullanılarak ve bir dummy değişken kullanılarak kurulan bir ARDL modeli ile yapılmıştır. Sonuçlar, bahsi geçmiş birimlerde, Türkiye'deki yerli üretici fiyat endeksindeki değişimler ile petrol kontratlarının fiyatlarının değişimleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif bir ilişki göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Oil is one of the backbones of the economic structure of the world we live in today and plays an important role in Türkiye's economy. Since Türkiye is an energy importing country, it is deemed important to investigate how the changes in global oil prices would affect inflation in Türkiye. The methodology utilized in this thesis was using a ARDL model for the relationship between the changes in the domestic producer price in Türkiye, the changes in the exchange rates, the changes in the Eurozone total industrial producer price index, the changes in the prices of futures contracts of oil, the changes in the minimum wages and the changes in the money supply and a dummy variable. The outcome suggests that there is a statistically significant and positive relationship between the changes in the prices of futures contracts of oil and the changes in the domestic PPI of Türkiye in the above mentioned forms.