Evaluating the impact of English medium instruction (EMI) policies on Turkish higher education: Challenges and opportunities
Türkiye yükseköğretiminde İngilizce dilinde eğitim politikalarının etkisinin değerlendirilmesi: Zorluklar ve fırsatlar
  1. Tez No: 896501
  2. Yazar: EFE GÜLTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN BAYYURT KERESTECİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de İngilizce'nin Eğitim dili olarak kullanılmasına yönelik kurumsal politikalar ve İngilizce eğitim yapan üniversitelerdeki öğretim üyelerinin bu politikalar hakkındaki görüşleri araştırılmıştır. Çalışmada nitel araştırma dizaynı benimsenmiş ve buna uygun olarak doküman analizi ve yarı yapılandırılmış görüşme yöntemleri uygulanmıştır. Bu amaçla, öncelikle Yükseköğretim Kurulu'nun Eğitim Dili'nin İngilizce olarak kullanılmasına yönelik yönerge ve planları doküman analizi yöntemiyle incelenmiştir. Ardından Türkiye'nin İngilizce eğitim yapan dört üniversitesinin stratejik planları ve kurum içi değerlendirme raporları yine doküman analizi yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Daha sonra İngilizce eğitim yapan üç üniversiteden beş öğretim üyesiyle her biri yaklaşık 60 dakika süren yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Araştırma sonucunda ortaya çıkan bulgular gerek Yükseköğretim Kurulu'nun gerekse devlet ve vakıf üniversitelerinin İngilizce dilinde eğitime yönelik kapsamlı politikalar, yönergeler ve standartlardan yoksun olduğunu ortaya koymuştur. Çalışmada, İngilizce'yi eğitim dili olarak kullanan öğretim üyelerinin, İngilizce dilinde eğitim ile ilgili konulara dair düşük farkındalıklarına rağmen, öğretim üyeleri için pedagojik beceri gelişimine yönelik kurumsal desteğe ihtiyaç duyuyor olabilecekleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, institutional policies regarding the use of English as the medium of instruction in Türkiye and the opinions of faculty members at universities offering English medium instruction were investigated. The study adopted a qualitative research design and accordingly applied document analysis and semi-structured interview techniques. Initially, the Higher Education Council's directives and plans for using English as the medium of instruction were examined using document analysis. Then, the strategic plans and in-house evaluation reports (i.e., institutional reports) of four English medium instruction (EMI) universities in Türkiye were also scrutinized using the same method. Later, semi-structured interviews were conducted with five faculty members from three EMI universities, and each interview lasted about 60 minutes. The research findings indicate that EMI universities lack comprehensive policies, standards, and guidelines for education in English. The interview results indicated EMI faculty members were not given sufficient information about the EMI policies of their institutions. However, findings suggest that, despite their low awareness of EMI-related issues, faculty members may need institutional support in developing pedagogical skills for EMI.