An ecogothic reading of radcliffe's the mysteries of Udolpho and Hawthorne's 'Rappaccini's Daughter'
Radclıffe'in Udolpho'nun sırları ve Hawthorne'un 'Rappaccını'nin Kızı' eserlerinin ekogotik okuması
  1. Tez No: 896531
  2. Yazar: BUKET TONGUÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANSU ÖZGE ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Edebiyat, tarih boyunca insanların hayatında önemli bir yer kaplamıştır. Bu yüzden insanlar duygularını yansıtmak, bir konu hakkındaki fikirlerini belirtmek için edebiyatı kullanmışlardır. Toplumların yaşayış biçimlerini yansıtan eserlerde özellikle ekokritisizm büyük bir önem taşımaktadır. Özellikle on sekizinci ve on dokuzuncu yüzyıllarda İngiliz Edebiyatı'nda ve Amerikan Edebiyatı'nda gotik ve ekokritisizm sıklıkla kullanılmıştır. Doğa olaylarının edebiyata yansımış hali ekokritisizm olarak adlandırılır. Bunun yanısıra, belirtilen dönemlerde neredeyse tüm çalışmalarda gotik tür de önemli bir yer kaplamıştır. Nitekim gotik türü yansıtmak için doğaüstü varlıklar, karanlık, gizemli ve korkulu olayların yanısıra kötü hava koşulları da sıklıkla kullanılır. Kötü doğa koşulları ile gotik türün aynı anda kullanılmış olması okura yepyeni bir yaklaşım getirmektedir. Doğa sadece bir arka plan olmak yerine kendisinin başlı başına güçlü bir olgu olduğu önemli bir noktadır. Kasvetli ormanlar, şiddetli gökgürültüleri ve fırtınalar karakterlerin iç dünyaları üzerinden tasvir edilir. Bu edebi yaklaşım ekogotik olarak adlandırılmaktadır. Bu tezde Ekogotik tür ile karakterlerin iç dünyalarına inerek derin bir yaklaşım ile söz konusu eserler analiz edilmektedir. Bu çalışma da Ann Radcliffe'in The Mysteries of Udolpho kitabı ve Nathaniel Hawthorne'un“Rappaccini's Daughter”isimli kısa hikayesinde ekogotik tür ile dönemin koşullarını okuyucuya aktarmaktadır. Bu iki eserde de ortak nokta kadınların ana kahraman olmasıdır. Dönemin mevcut sosyal ve toplumsal olayları kadın kahramanlar üzerinden yansıtılmıştır. Kadın ana kahramanların içsel gelişimleri ve kendi güçlerini bulma çabaları doğanın karanlık ve tehlikeli yanı ile etkili bir biçimde yansıtılmıştır. Aynı zamanda eserlerin yazıldığı periyodik dönemlerde toplumun kadına olan bakış açısını ve yaklaşımını da gözler önüne sermektedir. Bu iki toplumsal eserin eleştirel analizleri, toplumların deneyimlediği kısıtlamaların ve problemlerin arka planındaki korkuyu ve değişimi ifade etmektedir.
Özet (Çeviri)
Literature has occupied an important place in people's lives throughout history. For this reason, people have used literature to reflect their feelings and express their opinions on a subject. Especially ecocriticism is of great importance in the works reflecting the ways of life of societies. Especially in the eighteenth and nineteenth centuries, gothic and ecocriticism were frequently used in English and American literature. The reflection of natural phenomena in literature is called ecocriticism. In addition to this, the gothic genre also occupied an important place in almost all works in the mentioned periods. Supernatural beings, dark, mysterious, and fearful events as well as bad weather conditions are frequently used to reflect the gothic genre. The simultaneous use of bad natural conditions and the gothic genre brings a brand-new approach to the reader. It is an important point that nature is a powerful phenomenon instead of being just a background. Gloomy forests, violent thunderstorms, and storms are depicted through the inner worlds of the characters. This literary approach is called ecogothic. In this thesis, the works in question are analysed with a deep approach by delving into the inner worlds of the characters in the Ecogothic genre. In this study, Ann Radcliffe's The Mysteries of Udolpho and Nathaniel Hawthorne's short story 'Rappaccini's Daughter' convey the conditions of the period to the reader with the ecogothic genre. The common point in these two works is that women are the main protagonists. The current social and social events of the period are reflected through female protagonists. The inner development of the female protagonists and their efforts to find their power are effectively reflected in the dark and dangerous side of nature. At the same time, it also reveals the society's perspective and approach to women in the period in which the works were written. Critical analyses of these two social works express the fear and change in the background of the restrictions and problems experienced by societies.