The interplay of neuroaesthetics and afrofuturism in speculative fiction: A comparative study between Chiina Miéville's 'Perdido Street Station' and Jeff Noon's 'Vurt
Spekülatif kurmacada nöroestetik ve afrofütürizm etkileşimi: Chiina Mıévılle'nin 'Perdıdo Street Station'ı ile Jeff Noon'un 'Vurt e' si arasında karşılaştırmalı bir çalışma
- Tez No: 896550
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ Harıth Ismael TURKI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, China Miéville'in“Perdido Street Station”ve Jeff Noon'un“Vurt”adlı iki bilim kurgu eserinin Afrofuturizm ile Nöroestetik arasındaki yakınsamayı nasıl araştırdığını araştırıyor. Bu çalışma, nöroestetik ve postkolonyal teorinin mercekleri aracılığıyla, bu parçaların yarattığı karmaşık dünyaları inceliyor. Bu kurgu yapıtlarının algı, bireysellik ve kültürel eleştiri anlayışımızı hem karmaşıklaştırıp hem de netleştirme yollarını inceliyor.“Perdido Caddesi İstasyonu”okuyucuları, görme gücünün hem özgürleştirici hem de baskıcı olabildiği NewCrobuzon'un titizlikle geliştirilmiş ve çok katmanlı sokaklarına taşıyor. Çalışma, estetik deneyimleri destekleyen sinirsel süreçleri ve Miéville'in anlatısında bulunan birçok yorumu analiz etmek için bu kentsel dokudaki algıyı, hayal gücünü ve temsilleri kullanıyor. Ancak“Vurt”Afrofuturist gerçeklik, teknoloji ve kimlik kavramlarını geleneksel kavramlarla birleştiriyor, dolayısıyla geleneksel kontrol teorilerinin geçerliliğini sorguluyor. Hikaye okuyucuları alternatif gerçekliklerin ve halüsinasyonların gerçeklikle etkileşime girdiği distopik bir Manchester'a götürüyor.“Vurt tüyleri”fikri alternatif dünyalara açılan kapıların kilidini açarak okuyucuların hayal gücü ve algının dünya algısını nasıl değiştirebileceğini sorgulamasına neden oluyor. Çalışma, postkolonyal teoriyi kullanarak Miéville ve Noon'un sosyal ve politik eleştirilerini incelemektedir. Eserlerin sömürgeciliğe karşı direnişine, yenilikçi yaşam tarzı önerilerine ve mevcut sistemlere yönelik zorluklara dikkat çekmek öncelikli hedefler arasında yer alıyor. Çalışma, spekülatif kurguyla ilgilenmenin bilişsel süreçlerimiz üzerindeki etkilerini nöroestetik açıdan araştırıyor. Nöroestetik bir metodoloji kullanan bu çalışma, spekülatif anlatıların bilişsel işlevler üzerindeki etkisini araştırıyor. Bu araştırmanın amacı bilişsel süreçler, duygusal durumlar ve duyusal girdiler arasındaki karmaşık etkileşimi aydınlatmanın yanı sıra nöroestetik ile Afrofuturizm arasındaki etkileşimi aydınlatmaktır. Bu, Miéville ve Noon'un alışılmamış fütüristik kavramları tasvir etmek ve önemli sosyal ve politik konuları çağrıştırmak için estetik ilkeleri nasıl kullandığına dair kapsamlı bir anlayış sağlayacak olan“Vurt”ve“Perdido Caddesi İstasyonu”nun karşılaştırılmasıyla gerçekleştirilecek.
Özet (Çeviri)
This study examines the ways in which“Perdido Street Station”by China Miéville and“Vurt”by Jeff Noon, two pieces of science fiction, explore the convergence of Afrofuturism and Neuroaesthetics. Through the lenses of neuroaesthetics and postcolonial theory, this study examines the complex worlds derived from these novels. It examines the ways in which these works of fiction both complicate and clarify the understanding of perception, individuality, and cultural criticism.“Perdido Street Station”transports readers to the meticulously developed and multilayered streets of NewCrobuzon, where the power of vision may be both liberating and oppressive. The study incorporates perception, imagination, and representations in this urban tapestry to analyze the neural processes that underpin aesthetic experiences and the interpretations found in Miéville's narrative. However,“Vurt”synthesizes Afrofuturist concepts of reality, technology, and identity with conventional ones, therefore it questions the validity of conventional control theories. The novel transports readers to a dystopian Manchester where alternate realities and hallucinations engage with reality. The idea of“Vurt feathers”facilitates access to alternate worlds, making readers question how imagination could alter the perception of the world. Using postcolonial theory, the study examines Miéville's and Noon's social and political critiques. The core objectives of the study include drawing attention to the works' resistance to colonialism, innovative lifestyle proposals, and interruptions to current systems. The study explores the effects of engaging with speculative fiction on our cognitive processes from a neuroaesthetic perspective. Utilizing a neuroaesthetic methodology, the study also investigates the influence of speculative narratives on cognitive function. The main goal of this study is to illuminate the complex interplay between cognitive processes, affective states, and sensory input, as well as to elucidate the interaction between neuroaesthetics and Afrofuturism. This will be achieved by comparing“Vurt”and“Perdido Street Station,”which will provide a comprehensive understanding of how Miéville and Noon employ aesthetic principles to depict unconventional futuristic concepts and evoke significant social and political issues.