An urban society in the making: The case of Bursa in the seventeenth century
Şehirli bir toplumun oluşumu: On yedinci yüzyılda Bursa örneği
- Tez No: 896570
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM KAFESCİOĞLU ERSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 361
Özet
Bu tez, erken modern Osmanlı İmparatorluğu'nun kentsel alanındaki dönüşümleri inceleyerek, on yedinci yüzyıl Bursa'sının kültürel dinamiklerine odaklanmaktadır. Kentsel kültürel üretimin çeşitli yönlerini inceleyerek, kentsel kültürün oluşumunu ve kent sakinleri arasında gelişen belirgin aidiyet duygusunu ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, özellikle orta sınıf üyelerden oluşan belirli sosyal grupların kentsel kültürü yaratma ve yaymadaki rollerini araştırmaktadır. Bir dizi arşiv ve edebi kaynağa dayanarak, hayırseverlik faaliyetleri, edebi etkinlikler ve okuma ve kitap sahipliği kalıpları yoluyla kentsel kültürel üretimin nasıl teşvik edildiğini analiz etmektedir. Şehir ve sakinleri arasındaki karşılıklı ilişkiye vurgu yaparak, kentsel farkındalık ve kimliğin, hayırseverlik eylemleri, vakıf kurma, edebi üretim ve sanat ve kamu işleri himayesi yoluyla nasıl oluşturulduğu ve ifade edildiğini vurgulamaktadır. Bu tez, erken modernite kavramını entegre ederek Osmanlı tarih yazımındaki devam eden tartışmalar içinde kendini konumlandırmakta ve kentleşme ve sosyal değişim gibi daha geniş temalarla ilişki kurmaktadır. Bursa'nın detaylı bir vaka çalışması aracılığıyla, şehrin kültürel ve sosyal ağlarının, güçlü bir aidiyet ve gurur duygusu ile karakterize edilen benzersiz bir kentsel kimliğe nasıl katkıda bulunduğunu ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, bu araştırma, Osmanlı İmparatorluğu'ndaki erken modern kentleşmeyi ve kentsel alanlar, sosyal gruplar ve kültürel üretim arasındaki karmaşık etkileşimi daha derinlemesine anlamaya katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation focuses on cultural dynamics of seventeenth-century Bursa, exploring transformations within the urban sphere of the early modern Ottoman Empire. By examining various aspects of urban cultural production, this study aims to uncover the constitution of urban culture and the development of a distinctive sense of belonging among urban dwellers. It investigates the roles played by specific social groups, particularly members of the middling sort, in creating and disseminating urban culture. Based on a range of archival and literary sources, the dissertation analyzes how urban cultural production was fostered through charitable acts, literary activities, and patterns of readership and book ownership. It emphasizes the reciprocal relationship between the city and its inhabitants, highlighting how urban awareness and identity were constructed and expressed through acts of charity, the establishment of waqfs, literary production, and the patronage of arts and public works. By integrating the concept of early modernity, this dissertation situates itself within ongoing debates in Ottoman historiography and engages with the broader themes of urbanization and social change. Through a detailed case study of Bursa, the dissertation reveals how the city's cultural and social networks contributed to a unique urban identity, characterized by a strong sense of belonging and pride. Ultimately, this research contributes to a deeper understanding of early modern urbanity in the Ottoman Empire and the complex interplay between urban spaces, social groups, and cultural production.