The role of human resource management practices on theeffectiveness of the organizational crisis management: Case study in the Libyan national oil corporation
İnsan kaynakları yönetimi uygulamalarının rolü örgütsel krizin etkinliği yönetim: Libya ulusal petrolünde örnek olay çalışmasışirket
- Tez No: 896599
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEŞE YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
İnsan kaynakları yönetimi uygulamaları ve örgütsel kriz yönetiminin etkinliği birçok çalışmanın odak noktası olmuş ve olmaya devam etmektedir. Ancak aralarındaki ilişkinin ve insan kaynakları yönetimi uygulamalarının örgütsel kriz yönetiminin etkinliğindeki rolünün incelenmesi yeni bir alandır. Araştırmanın problemi Ulusal Petrol Şirketi'nin (NOC) insan kaynakları yönetimi uygulamalarının önemini ve krizlerle yüzleşmedeki eksikliklerini ne ölçüde anladığıdır. İnsan kaynakları yönetimi uygulamaları işe alım, seçme eğitimi, geliştirme, performans değerlendirme ve motivasyon gibi boyutlarıyla temsil edilen bağımsız bir değişkendir. Bu çalışma örgütsel kriz yönetimine ve onun üç boyutuna odaklanmaktadır: tepki karar hızı, bilgi akışı iletişimi ve kaynak seferberliği. Çalışma, belirli bir şirkette bu uygulamaların örgütsel kriz yönetimi üzerindeki etkisini belirlemek için hem tanımlayıcı hem de analitik araştırma yöntemlerini kullanmaktadır. Araştırma, yöneticiler, onların yardımcıları, bölüm başkanları ve bölüm direktörlerinden oluşan bir örneklem üzerinden toplam 400 kişinin katılımıyla gerçekleştirildi. Veriler anketler, saha ziyaretleri, kişisel görüşmeler ve resmi belgeler aracılığıyla toplanmıştır. Bu araştırma çalışmasında verileri analiz etmek için frekans dağılımı, ağırlıklı aritmetik ortalama, oranlar ve standart sapma dahil olmak üzere çeşitli istatistiksel yöntemler kullanılmıştır. Analizde, araştırma hipotezinde değişkenler arasındaki ilişkinin derecesini ölçmek için Spearman korelasyon katsayısının yanı sıra bağımsız değişkenin etkisini ölçmek için basit regresyon katsayısı kullanıldı. Ek olarak, birden fazla değişkenin bir bağımlı değişken üzerindeki etkisini ölçmek için bağımlı değişken ve çoklu regresyon katsayıları kullanılmıştır. Kararlılık faktörü, çözünürlük öğelerinin kararlılık faktörünü ölçmek için Yarıya Böl yöntemi kullanılarak hesaplandı. Bu araştırma çalışması, organizasyonel krizleri yönetmenin etkili İnsan Kaynakları Yönetimi (İKY) uygulamaları gerektirdiğini ortaya koymuştur. Çalışma aynı zamanda İKY uygulamaları ile bunların örgütsel krizler üzerindeki etkisi arasında 10 pozitif bir ilişki olduğunu da ortaya koymuştur. Krizleri etkili bir şekilde yönetmek için İnsan Kaynakları (İK) yönetimine odaklanmak ve İK bölüm başkanlarını ve üst yönetimi kuruluşun stratejisini geliştirilmesi ve uygulanması sürecine dahil etmek gerekmektedir. Çalışmada, olası krizlerin ortaya çıkmadan önce analiz edilmesi ve analiz sonuçlarının üst yönetime raporlanması için çalışma ekiplerinin oluşturulması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Human resource management (HRM) practices and organizational crisis management effectiveness have been and still are the focus of many studies. However, studying the relationship between them and the role of HRM practices in the effectiveness of organizational crisis management is a new field. The research problem is that the extent to which the National Oil Corporation (NOC) understands the importance of HRM practices and their shortcomings in facing crises. Human resource management practices are an independent variable represented by its dimensions, such as recruitment, selection training, development, performance evaluation, and motivation. This study focuses on organizational crisis management and its three dimensions: response decision speed, information flow communication, and resource mobilization. The study applies both descriptive and analytical research methods to identify the impact of these practices on the effectiveness of organizational crisis management in a specific corporation. The research was conducted through a sample of managers, their assistants, department heads, and divisional directors, with a total of 400 individuals participating. Data was collected through questionnaires, field visits, personal interviews, and official documents. This research study has employed various statistical methods to analyze the data, including frequency distribution, weighted arithmetic mean, rates, and standard deviation. The analysis used the Spearman correlation coefficient to measure the degree of association between the research hypothesis variables, and the simple regression coefficient to quantify the effect of the independent variable. Additionally, the dependent variable and multiple regression coefficients were used to measure the impact of several variables on one dependent variable. The stability factor was calculated using the Split Half method to measure the stability factor for the resolution items. This research study has found that managing organizational crises requires effective HRM practices. The study also discovered a positive correlation between HRM practices and their impact on organizational crises. To effectively manage crises, it is 8 necessary to focus on Human Resource (HR) management and involve HR department heads and senior management in the development and implementation of the organization's strategy. The study recommends the formation of work teams to analyze potential crises before they occur and provide a report to senior management on the results of their analysis.