Konya Ereğli kırsalında kerpiç yapılar üzerine bir araştırma
Research on adobe buildings in Konya Eregli rural area
- Tez No: 896610
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLGER BULUT KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada günden güne yok olmaya yüz tutmuş, geleneksel kırsal mimari özelliklerini taşıyan yapılara dikkat çekmek amacıyla Konya ili Ereğli ilçesinin Yenibağlar ve Kargacı mahallelerinde yer alan dört adet geleneksel kırsal ev ele alınarak konumu, kat adedi, yapım yılı, plan analizi, cephe özellikleri, yapım sistemi ve malzemesi bakımından incelenmiştir. İnceleme sırasında yerinde alan çalışması ile yapıların rölöveleri alınarak çizimlere aktarılmıştır. Bu kapsamda hazırlanan çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Çalışmada geleneksel kırsal mimari, geleneksel kırsal mimaride yapı malzemeleri, geleneksel kırsal mimarinin korunması ve günümüzdeki durumu, yapı malzemesi olarak kerpiç ve kerpiç yapım sistemleri konuları da irdelenmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda Ereğli'de yer alan geleneksel yapıların korunarak nesilden nesile aktarılması gerektiği savunulmuş ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, four traditional rural houses located in the Yenibaglar and Kargaci Neighborhoods of the Eregli district were examined in terms of location, number of floors, year of construction, plan analysis, façade features, construction system and material to draw attention to the buildings with traditional rural architectural features that are disappearing day by day. During the examination, the surveys of the buildings were taken and transferred to the drawings. The study prepared in this context consists of five chapters. In the survey, traditional rural architecture, building materials in conventional rural architecture, conservation of traditional rural architecture and its current status, mudbrick as a building material, and mudbrick construction systems were also analyzed. As a result of the studies, it was argued that the traditional buildings in Eregli should be preserved and transferred from generation to generation, and suggestions were made.